Kandeler Halbmarathon am 10.03.02
Platz    Name                           Verein                          JG      Zeit       Klas    Rang    Stnr    
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1        van Ghemen Markus              LSG Karlsruhe                   1970    1:09:43     m30    1       1659    
2        Gröschl Anton                  Post-Telekom-SV Rosenheim       1959    1:09:44     m40    1       1205    
3        Weber Uwe                      IGL Reutlingen                  1964    1:12:59     m35    1       1673    
4        Nerding Rainer                 TV Hatzenbuehl                  1968    1:13:50     m30    2       855     
5        Münch Michel                   VT Zweibrücken                  1979    1:15:04     mhk    1       1450    
6        Götz Alexander                 SV Waldkirch                    1955    1:15:12     m45    1       1958    
7        Thibor Patrick                 Dossenheim                      1964    1:15:16     m35    2       1926    
8        König Stefan                   LG Sulzburg-Laufen              1977    1:15:30     mhk    2       1335    
9        Quoos Manfred                  TSV Kusterdingen                1961    1:15:34     m40    2       1793    
10       Rothermel Thomas               TSV Hildrizhausen               1968    1:16:02     m30    3       1527    
11       Sitter Robert                  TSV Kusterdingen                1963    1:16:42     m35    3       1612    
12       Stuhlinger Joachim             LG Schönbuch                    1956    1:17:22     m45    2       1638    
13       Imbsweiler Marcus              TSG Heidelberg                  1967    1:17:26     m35    4       1279    
14       Böcherer Dieter                TV Herbolzheim                  1966    1:17:51     m35    5       1056    
15       Voulasikis Dimitrios           TSG Schnaitheim                 1960    1:17:57     m40    3       1666    
16       Ulrich Bernd                   TSG Eisenberg                   1966    1:18:03     m35    6       1732    
17       Moroff Martin                  GSV Maichingen Triathlon        1970    1:18:18     m30    4       1434    
18       Backer Wolfgang                SSV Trier                       1961    1:18:20     m40    4       1934    
19       Herty Sven                     TV Oberhaugstett                1975    1:18:38     mhk    3       1255    
20       Basch Raymond                  TV Hatzenbühl                   1954    1:19:05     m45    3       1022    
21       Borges Jörn                    TSG Heidelberg                  1962    1:19:15     m40    5       1062    
22       Schnell Wolfgang               TV Rheinzabern                  1952    1:19:23     m50    1       1575    
23       Pflieger Roland                TSV Hildrizhausen               1958    1:19:26     m40    6       1482    
24       Schwörer Fridolin              SV Waldkirch                    1949    1:19:28     m50    2       1917    
25       Neubert Christof               TSG Maxdorf                     1971    1:19:41     m30    5       1854    
26       Görig Horst                    TV Tiefenbronn                  1959    1:19:46     m40    7       1190    
27       Brodbeck Frank                 TSV Kusterdingen                1965    1:19:57     m35    7       1073    
28       Mock Alexander                 TUS Hochspeyer                  1969    1:20:24     m30    6       1428    
29       Kopp Harald                    TV Oberhaugstett                1977    1:20:34     mhk    4       1336    
30       Bernhard Stefan                TSG Eisenberg                   1968    1:20:48     m30    7       1726    
31       Heim Stefan                    IGL Reutlingen                  1967    1:21:03     m35    8       1241    
32       Schreiber Wolfgang             TV Bronnweiler                  1956    1:21:07     m45    4       1578    
33       Pendred Enda                   Heidelberg                      1962    1:21:11     m40    8       862     
34       Baasch Gerhard                 IGL Reutlingen                  1965    1:21:13     m35    9       1011    
35       Eissler Frank                  ASG Tria Hockenheim             1968    1:21:27     m30    8       1135    
36       Liebing Claus                  GSV Maichingen Triathlon        1967    1:21:35     m35    10      1377    
37       Fischer Ralf                   LG Geroldseck Lahr              1969    1:21:35     m30    9       1151    
38       Müller Jochen                  GSV Maichingen Triathlon        1978    1:21:49     mhk    5       1445    
39       Straub Ralf                    LG Ried Lampertheim             1961    1:21:53     m40    9       1636    
40       Scheib Bernhard                TV Hauerstein                   1960    1:22:01     m40    10      1811    
41       Koppenhöfer Rolf               TSV Ingelfingen                 1961    1:22:12     m40    11      1784    
42       Dewald Dirk                    TC Chaos Viernheim              1971    1:22:13     m30    10      1103    
43       Raab Mario                     VT Zweibrücken                  1968    1:22:14     m30    11      1850    
44       Matheis Josefa                 TSG Eisenberg                   1966    1:22:15    w35     1       1725    
45       Haag Thomas                    TUS Hochspeyer                  1968    1:22:27     m30    12      1215    
46       Pank Olaf                      TV Bronnweiler                  1963    1:22:32     m35    11      1918    
47       Siche Torsten                  Heidelberg                      1971    1:22:40     m30    13      1607    
48       Lang Stefan                    TSG Wiesloch                    1964    1:22:44     m35    12      1365    
49       Joswig Thorsten                ASG Tria Hockenheim             1974    1:22:46     mhk    6       1290    
50       Breuninger Horst               GSV Maichingen Triathlon        1958    1:22:54     m40    12      1070    
51       Grundmann Stefan               Nagold                          1967    1:23:00     m35    13      1209    
52       Apel Roger                     ASV Landau                      1960    1:23:25     m40    13      817     
53       Bez Jürgen                     TSV Kusterdingen                1966    1:23:32     m35    14      1794    
54       Jenne Peter                    LG Sulzburg-Laufen              1955    1:23:37     m45    5       1284    
55       Mayer Leonhard                 TSG Eisenberg                   1968    1:23:48     m30    14      1730    
56       Noll Peter                     1. FC Kaiserslautern            1955    1:23:50     m45    6       1463    
57       Spielmann Bernard              Seebach                         1953    1:23:52     m45    7       1617    
58       Mathes Jacques                 Ehnen / Luxemb.                 1958    1:24:05     m40    14      1408    
59       Dick Thomas                    TSV Iggelheim                   1963    1:24:12     m35    15      1105    
60       Klein Torsten                  SSC TV Rheinzabern              1965    1:24:22     m35    16      1948    
61       Carl Alex                      LC Völklingen                   1957    1:24:31     m45    8       1090    
62       Alter Julia                    TSV Talheim                     1972    1:24:41    w30     1       1006    
63       Matheis Ralf                   TSG Eisenberg                   1965    1:24:41     m35    17      1729    
64       Hoff Klaus                     LG SV Klingenmünster            1962    1:24:42     m40    15      801     
65       Piske Michael                  TSV Kuppingen                   1949    1:24:43     m50    3       1483    
66       Bohrer Klaus                   TV Hatzenbühl                   1962    1:24:50     m40    16      1060    
67       Merten Arnold                  SG Stern Sindelfingen           1957    1:24:59     m45    9       1418    
68       Mohr Wolfgang                  SSC Karlsruhe                   1960    1:25:13     m40    17      1995    
69       Karrer Jürgen                  VFL Sindelfingen Triathlon      1962    1:25:19     m40    18      1301    
70       Mayer Winfried                 LG Schönbuch                    1951    1:25:22     m50    4       1412    
71       Hess Achim                     TV BAd Bergzabern               1970    1:25:24     m30    15      849     
72       WolfJörg                       VFB Effenbach                   1968    1:25:26     m30    16      1767    
73       Kling Steffen                  LT Karlstern                    1974    1:25:28     mhk    7       1317    
74       Pleitz Eberhard                TV Bad Sobernheim               1959    1:25:38     m40    19      1484    
75       Rollwa Herbert                 TSG Maxdorf                     1950    1:25:43     m50    5       1515    
76       Scheib Jürgen                  LT Ettlingen                    1963    1:25:45     m35    18      808     
77       Egelhof Bernd                  TUS Hochspeyer                  1966    1:25:47     m35    19      1129    
78       Heck Michael                   Skiclub Gaggenau                1965    1:25:48     m35    20      1830    
79       Jung Willi                     LC Schifferstadt                1961    1:25:48     m40    20      1980    
80       Schmelzle Thomas               TV Oberhaugstett                1972    1:25:53     m30    17      1562    
81       Gösebracht Gehard              TV Herxheim                     1958    1:26:03     m40    21      1771    
82       Rinke Manfred                  LG Geroldseck Lahr              1956    1:26:14     m45    10      386     
83       Utzinger Gerd                  Schmalenberg                    1965    1:26:21     m35    21      1833    
84       Freckmann Andr‚                TF Feuerbach                    1963    1:26:22     m35    22      1864    
85       Bellenberg Bernd               LG Filder                       1957    1:26:44     m45    11      1038    
86       Hütter Dietmar                 TC Chaos Viernheim              1956    1:26:50     m45    12      1278    
87       Friedrich Armin                LG Sandhofen                    1965    1:26:51     m35    23      856     
88       Gündert Marcus                 Brezel Team                     1973    1:26:52     mhk    8       175     
89       Paschold Jürgen                TUS Hochspeyer                  1970    1:26:55     m30    18      1473    
90       Michel Werner                  SV Waldesch                     1960    1:26:59     m40    22      1426    
91       Misteli Michael                LSV-Basel                       1964    1:27:01     m35    24      630     
92       Halbritter Thomas              VT Frankenthal                  1952    1:27:05     m50    6       1218    
93       Schenkel Thorsten              LG Sandhofen                    1967    1:27:06     m35    25      857     
94       Jalalpoor Massoud              LC Schifferstadt                1958    1:27:16     m40    23      1976    
95       Schmid Felix                   TUS Teningen                    1982    1:27:17     mhk    9       1563    
96       Harries Axel                   Therme LT Böblingen             1964    1:27:19     m35    26      1225    
97       Deplazes Daniel                TV Languat                      1963    1:27:20     m35    27      1848    
98       Nothacker Herbert              LT Stammheim                    1954    1:27:22     m45    13      1466    
99       Braun Klaus                    SG Stern Sindelfingen           1965    1:27:24     m35    28      1738    
100      Heitz Jean-Pierre              Altenstadt                      1964    1:27:26     m35    29      1243    
101      Walz Thomas                    LCO Edenkoben                   1969    1:27:27     m30    19      2000    
102      Bosgard Uwe                    LC 80 Bad Kreuznach             1965    1:27:29     m35    30      1064    
103      Weidner Wolfgang               TV Dielheim                     1970    1:27:30     m30    20      1676    
104      Konath Traugott                TSV Hildrizhausen               1961    1:27:33     m40    24      1333    
105      Holzwarth Thomas               TSV Talheim                     1969    1:27:34     m30    21      1994    
106      Herter Dr. Hans-Uwe            SV Langensteinbach              1961    1:27:37     m40    25      1254    
107      Sutz Klaus                     LC Völklingen                   1954    1:27:42     m45    14      1871    
108      Butz Michael                   Bad Münster-Ebernburg           1960    1:27:45     m40    26      1087    
109      Renz Uwe                       Karlsbad                        1957    1:27:46     m45    15      1498    
110      Burkard Claus-Werner           TSG Eisenberg                   1955    1:27:50     m45    16      1727    
111      Guth Jürgen                    SSC Karlsruhe                   1970    1:27:52     m30    22      1213    
112      Burckhardt Hans-Peter          VFL Sindelfingen Triathlon      1963    1:27:53     m35    31      1080    
113      Olmedo de Bubbig Rosa          Grünstadt                       1963    1:27:53    w35     2       819     
114      Möllinger Martin               TUS Teningen                    1959    1:27:54     m40    27      1432    
115      Götzmann Josef                 TV Dielheim                     1952    1:27:55     m50    7       1192    
116      Weinbrecht Ulrich              TV Nöttingen                    1957    1:27:58     m45    17      806     
117      Bubeck Manfred                 LG Esslingen                    1959    1:28:05     m40    28      1078    
118      Saumweber Bernhard             LG Reischenau-Zusamtal          1963    1:28:09     m35    32      1537    
119      Brück Reinhard                 TV Rheinzabern                  1952    1:28:11     m50    8       1075    
120      Zerr Didier                    OH Morsbronn                    1967    1:28:11     m35    33      1703    
121      Ostertag Egbert                KSG Gerlingen                   1960    1:28:13     m40    29      1472    
122      Frank Thorsten                 LT Spessart                     1977    1:28:16     mhk    10      1153    
123      Welter Michael                 SV Illingen                     1972    1:28:17     m30    23      1680    
124      Schweitzer Jean-Luc            ANA Lauterbourg                 1960    1:28:18     m40    30      1842    
125      Litz Peter                     LTF Tri Winterbach              1957    1:28:20     m45    18      1383    
126      Nolle Gerhard                  LG Schönbuch                    1951    1:28:25     m50    9       1464    
127      Seibel Harald                  Bikerclub Speyer                1965    1:28:29     m35    34      1812    
128      Metzner Thomas                 TSG Maxdorf                     1965    1:28:30     m35    35      1856    
129      Heinemann Gudrun               USC Freiburg                    1965    1:28:31    w35     3       1242    
130      Bach Jürgen                    Team Hercules                   1964    1:28:47     m35    36      1789    
131      Gantenbein Edmund              Gazelle Pforzheim               1956    1:28:47     m45    19      1172    
132      Sinn Markus                    VFL Bellheim                    1973    1:28:51     mhk    11      832     
133      Geh Benedikt                   SSV Margertshausen              1962    1:28:55     m40    31      1176    
134      Kurz Oliver                    Neckartenzlingen                1980    1:29:00     mhk    12      1358    
135      von Klitzing Margit            DJK Ochtendung                  1963    1:29:03    w35     4       1664    
136      Deicsak Peter                  Biker Club Speyer               1964    1:29:04     m35    37      858     
137      Bentz Hans-Jürgen              LG MuLi                         1946    1:29:06     m55    1       1041    
138      Schernhütte Ingo               Nußdorf                         1951    1:29:08     m50    10      1882    
139      Würz Friedhelm                 Poseidon Worms                  1946    1:29:10     m55    2       1920    
140      Gris Tobias                    MSF Schwaibach                  1967    1:29:13     m35    38      1814    
141      Eichert Adele                  TV Frankenstein                 1957    1:29:25    w45     1       1132    
142      Bartz Karl-Heinz               Tus 08 Schaidt                  1957    1:29:32     m45    20      1967    
143      Schwarz Hans Werner            LTF Tri Winterbach              1955    1:29:35     m45    21      1592    
144      Fuchs Rainer                   ASV Harthausen                  1967    1:29:37     m35    39      1743    
145      Dold Ralf                      MSF Schwaibach                  1969    1:29:39     m30    24      1813    
146      Bräuler Bernd                  Wassersportverein Worms         1951    1:29:46     m50    11      1914    
147      Groll Philipp                  TSV Köngen - LG Filder          1980    1:29:47     mhk    13      1202    
148      Riedle Willi                   LG SV Klingenmünster            1961    1:29:58     m40    32      833     
149      Weber Alfred                   MA-Wallstadt                    1957    1:29:59     m45    22      1671    
150      Frodermann Bernd               TF Feuerbach                    1959    1:30:01     m40    33      1161    
151      Wolter Detlef                  Mössingen Öschingen             1956    1:30:03     m45    23      1697    
152      Wolfer-Heimann Andreas         TV Ochsenbach                   1959    1:30:05     m40    34      1979    
153      Bahr Heiko                     TSV Kuppingen                   1971    1:30:06     m30    25      1013    
154      Schrander Marx                 TV Helmsheim                    1969    1:30:13     m30    26      1787    
155      Maldener Wolfgang              LTF Tri Winterbach              1961    1:30:18     m40    35      1401    
156      Siebeck Berthold               LG Schönbuch                    1956    1:30:20     m45    24      1609    
157      Hoffmann Hans-Dieter           Karlsruhe                       1957    1:30:23     m45    25      1264    
158      Schuler Werner                 Mannheim                        1954    1:30:27     m45    26      1582    
159      Bentz Johannes                 TV Offenbach                    1961    1:30:27     m40    36      1639    
160      Klein Peter                    LCO Edenkoben                   1957    1:30:29     m45    27      1888    
161      Lambert Birgit                 TV Hatzenbühl                   1965    1:30:31    w35     5       1361    
162      Kochner Arno                   TG Waldsee                      1961    1:30:33     m40    37      1802    
163      Nienhaus Horst                 Die Schlonzies                  1965    1:30:35     m35    40      1462    
164      Hoffmann Walter                Limburgerhof                    1967    1:30:36     m35    41      1825    
165      Andressen Uwe                  TUS Worms Hockenheim            1939    1:30:39     m60    1       1955    
166      Metzner Monika                 TSG Maxdorf                     1973    1:30:41    whk     1       1855    
167      Geil Hermann                   TV Offenbach                    1964    1:30:42     m35    42      1180    
168      Flügel Monika                  SC Neuenstein                   1958    1:30:45    w40     1       1152    
169      Helmstetter Eberhard           TSV Ingelfingen                 1958    1:30:48     m40    38      1782    
170      Baumann Eberhard               TV Rheinzabern                  1955    1:30:56     m45    28      1025    
171      Czada Ernst                    LLC Marathon Regensburg         1958    1:31:00     m40    39      79      
172      Boellenger Patrick             TV Bad Bergzabern               1954    1:31:02     m45    29      1865    
173      Komar Ewald                    LT Weinheim                     1950    1:31:02     m50    12      1957    
174      Zimmermann Claus               DPSG Rheinsheim                 1970    1:31:06     m30    27      1708    
175      Knüfer Jürgen                  SV Hohenstein                   1949    1:31:10     m50    13      1324    
176      Nehrke Martin                  SSV Huchenfeld                  1966    1:31:12     m35    43      1456    
177      Baumann Josef                  ENBW                            1960    1:31:13     m40    40      1880    
178      Weiller-Schäfer Michael        LT Bietigheim                   1958    1:31:15     m40    41      1677    
179      Rauner Hans                    Tria Echterdingen               1954    1:31:17     m45    30      1494    
180      Romeis Gerd                    TSG Maxdorf                     1964    1:31:22     m35    44      1519    
181      Streit Peter                   Bad Schönburn                   1961    1:31:23     m40    42      1899    
182      Groß Christian                 Grojo's LTF Elversberg          1967    1:31:25     m35    45      1735    
183      Funk Markus                    TSV Kuppingen                   1968    1:31:28     m30    28      1165    
184      Hamleser Ralph                 TG Waldsee                      1961    1:31:33     m40    43      1800    
185      Bohnenberger Olaf              SSV Huchenfeld                  1948    1:31:33     m50    14      1058    
186      Kraut Volker                   BSG GKN Neckarwestheim          1967    1:31:34     m35    46      1345    
187      Bechtel Dieter                 BSG GKN Neckarwestheim          1961    1:31:39     m40    44      1029    
188      Hausen Michael                 LG Leiningerland                1965    1:31:40     m35    47      1231    
189      Bauer Georg                    Beatles Forever                 1984    1:31:48     mja    1       852     
190      Engler Wolfram                 LG Sulzburg-Laufen              1957    1:31:49     m45    31      1137    
191      Metzger Heinz                  LT Kirrlach                     1944    1:31:52     m55    3       1773    
192      Husermann Wolfgang             LTF Tri Winterbach              1956    1:31:56     m45    32      1274    
193      Steinbach Anton                Renningen                       1960    1:32:05     m40    45      1887    
194      Wurst Harry                    TSV Tarheim Tria                1960    1:32:09     m40    46      1930    
195      Kinn Daniel                    Army                            1966    1:32:15     m35    48      1312    
196      Kudler Vinzenz                 Ötisheim                        1940    1:32:18     m60    2       1768    
197      Bovo Frank                     Köln                            1968    1:32:20     m30    29      1069    
198      Lützel Karl-Heinz              LC Schifferstadt                1958    1:32:25     m40    47      1978    
199      Drews Daniel                   GSV Maichingen Triathlon        1976    1:32:26     mhk    14      1115    
200      Maier Rolf                     LSG Karlsruhe                   1952    1:32:28     m50    15      1996    
201      Masalowicz Wladyslaw           EK Schwaikheim                  1955    1:32:33     m45    33      1406    
202      Black Michael                  ABC Ludwigshafen                1964    1:32:37     m35    49      1949    
203      Butsch Thomas                  LSG Karlsruhe                   1963    1:32:39     m35    50      1086    
204      Rihm Clemens                   LSG Karlsruhe                   1960    1:32:44     m40    48      1505    
205      Frey Hans-Peter                TV Dielheim                     1960    1:32:48     m40    49      1155    
206      Borkowski Hans                 LG Neckar-Enz                   1948    1:32:51     m50    16      1063    
207      Aures Peter                    TG Waldsee                      1963    1:32:55     m35    51      1801    
208      Schnur Werner                  LT Lampertheim                  1957    1:32:59     m45    34      1576    
209      Schilling Andreas              Mannheim                        1963    1:33:02     m35    52      1551    
210      Ripplinger Bernd               LTF Tri Winterbach              1963    1:33:04     m35    53      1507    
211      Schäfer Christa                LSG Karlsruhe                   1970    1:33:08    w30     2       1538    
212      Mücke Werner                   LT Endingen                     1960    1:33:09     m40    50      1436    
213      Schweikhardt Peter             FS Eschelbach                   1958    1:33:11     m40    51      1783    
214      Schmidt Erich                  LG Sulzburg-Laufen              1963    1:33:13     m35    54      1567    
215      Bächler Martin                 LG Sulzburg-Laufen              1965    1:33:14     m35    55      1012    
216      Volkmer Klaus                  TSG Maxdorf                     1963    1:33:17     m35    56      1663    
217      Behle Werner                   Lugwighshafen                   1958    1:33:17     m40    52      1807    
218      Schoppe Dr.Norbert             LC Hassloch                     1952    1:33:20     m50    17      1988    
219      Cox Johannes                   LC Völklingen                   1982    1:33:23     mhk    15      1094    
220      Müller Michael                 LT Eggenstein                   1964    1:33:27     m35    57      1446    
221      Rerat Hajo                     VFL Sindelfingen Triathlon      1955    1:33:28     m45    35      1499    
222      Jensen Kent                    LG Offenburg                    1979    1:33:29     mhk    16      1285    
223      Zimmerer Dr. Eugen             KSG Gerlingen                   1950    1:33:34     m50    18      1707    
224      Kofler Thomas                  LG Offenburg                    1970    1:33:35     m30    30      1329    
225      Bertsch Dieter                 LG Hardt                        1938    1:33:36     m60    3       1780    
226      Wahl Jochen                    KSG Gerlingen                   1959    1:33:38     m40    53      1668    
227      Schuster Rudi                  LTF Tri Winterbach              1946    1:33:40     m55    4       1589    
228      Bartmann Dieter                TB Neckarsteinach               1965    1:33:41     m35    58      1021    
229      Traub Thomas                   Badenia Bausparkasse KA         1960    1:33:42     m40    54      1651    
230      Nauerth Dieter                 TV Hatzenbühl                   1966    1:33:43     m35    59      1455    
231      Bittmann Walter                LG Esslingen                    1930    1:33:43     m70    1       1797    
232      Joa Gerhard                    TV Maikammer                    1957    1:33:45     m45    36      804     
233      Schwaab MAnfred                TV MAikammer                    1955    1:33:46     m45    37      1981    
234      Tritsch Siegfried              TV Rheingönheim                 1955    1:33:47     m45    38      1652    
235      Hamann Jens                    SV Ohmenhausen                  1973    1:33:48     mhk    17      1219    
236      Metzger Stefan                 SV Illingen                     1974    1:33:53     mhk    18      1422    
237      Bohnert Hubert                 LG Geroldseck Lahr              1958    1:33:55     m40    55      1059    
238      Deck Felix                     LSG Karlsruhe                   1952    1:33:57     m50    19      1098    
239      Siegel Norbert                 LTG Kämpfelbach                 1952    1:33:58     m50    20      1610    
240      Friedrich Peter                Braubach                        1965    1:34:01     m35    60      813     
241      Cornelius Roland               1. FC Kaiserslautern            1972    1:34:02     m30    31      1093    
242      Schlindwein Markus             TSV Maxdorf                     1965    1:34:04     m35    61      1908    
243      Burkart Thomas                 LG Badenia BSK                  1966    1:34:09     m35    62      1083    
244      Jaehne Philipp                 TSV Speyer                      1963    1:34:13     m35    63      1280    
245      Baral Dr. Christiane           TSV Kandel                      1963    1:34:14    w35     6       1020    
246      Hellmann Elke                  Lauf Team Herxheim              1967    1:34:17    w35     7       1244    
247      Grünig Wilhelm                 TSV Eschollbrücken-Eich         1938    1:34:22     m60    4       1210    
248      Fries Axel                     Bio Osthofen                    1968    1:34:30     m30    32      1156    
249      Helgeth Andreas                TSG Eisenberg                   1969    1:34:33     m30    33      1728    
250      Sonnleitner Samuel             LAC Pliezhausen                 1957    1:34:38     m45    39      1799    
251      Morgenstern Uwe                SG Dettingen                    1966    1:34:40     m35    64      1986    
252      Rupprecht Jürgen               VFL Bellheim                    1965    1:34:44     m35    65      1750    
253      Kaiser Udo                     TSG Kaiserslautern              1953    1:34:45     m45    40      1294    
254      Jucker Antonia                 LT Endingen                     1965    1:34:52    w35     8       1291    
255      Ballmann Gerd                  LF Hardberg                     1964    1:34:55     m35    66      1018    
256      Spohr Carsten                  Therme LT Böblingen             1961    1:34:58     m40    56      1619    
257      Lang Rainer                    Polizeirevier Rastatt           1957    1:35:00     m45    41      1363    
258      Rossmy Georg                   Karlsruhe                       1971    1:35:06     m30    34      1524    
259      Ulbircht Trenck                Koblenz                         1952    1:35:09     m50    21      1786    
260      Schuster Oliver                DPSG Rheinsheim                 1972    1:35:11     m30    35      1588    
261      Belz Franz                     Bickenbach                      1958    1:35:16     m40    57      1039    
262      Bauer Hans-Peter               LG SV Klingenmünster            1967    1:35:20     m35    67      836     
263      Kaliebe Dirk                   LG Heidelberg                   1966    1:35:21     m35    68      844     
264      Völbel David                   Niederkirchen                   1965    1:35:23     m35    69      1662    
265      Geier Thomas                   ASG Tria Hockenheim             1962    1:35:24     m40    58      1179    
266      Schmid Gerhard                 SV Ohmenhausen                  1943    1:35:33     m55    5       1564    
267      Boulou Jean-Claude             FC Altenstadt                   1959    1:35:38     m40    59      1068    
268      Kühbauch Gerhard               TSV Altenburg                   1952    1:35:39     m50    22      1354    
269      Kuhnle Hans-Jürgen             DaimlerChrysler                 1953    1:35:40     m45    42      1355    
270      Frieß Elisabeth                LLG Drei Buchen                 1963    1:35:41    w35     9       1157    
271      Korszweski Hans-Ulrich         TV Maikammer                    1951    1:35:42     m50    23      1884    
272      Bürkert Matthias               Ingelfingen                     1970    1:35:43     m30    36      1939    
273      Krauth Norbert                 LC Völklingen                   1965    1:35:46     m35    70      1346    
274      Köstner Horst                  Olympia Lampertheim             1955    1:35:52     m45    43      1851    
275      Simoneit Frank                 VFL Herrenberg                  1961    1:35:55     m40    60      1611    
276      Loersch Frederik               Mannheim                        1975    1:35:58     mhk    19      1975    
277      Berson Frank                   Pforzheim                       1971    1:35:59     m30    37      1044    
278      Götz Carola                    SV Waldkirch                    1956    1:36:01    w45     2       1919    
279      Dengler Wolfgang               LT Renningen                    1955    1:36:02     m45    44      1100    
280      Zintl Michael                  Skiclub Karlsbad                1963    1:36:05     m35    71      1712    
281      Eichert Heinrich               TV Frankenstein                 1950    1:36:06     m50    24      1133    
282      Hollerbach Matthias            TSV Rüppurr                     1945    1:36:07     m55    6       1916    
283      Dahl Martina                   SV Waldkirch                    1956    1:36:08    w45     3       1777    
284      Becker Hans-Peter              TTC Mülheim-Urmitz/Bhf          1956    1:36:10     m45    45      1032    
285      Klein Christian                LTF Tri Winterbach              1970    1:36:16     m30    38      1316    
286      Bierkamp Oliver                SSV Huchenfeld                  1982    1:36:20     mhk    20      1048    
287      Huemerlehner Bernhard          Rastatt                         1958    1:36:23     m40    61      1271    
288      Zeiger Uwe                     Grojo's LTF Elversberg          1961    1:36:28     m40    62      1702    
289      Arnold Hans-Peter              LF Hardberg                     1958    1:36:29     m40    63      1009    
290      Zimmermann Harald              Therme LT Böblingen             1957    1:36:30     m45    46      1710    
291      Heene Volker                   TG Maikammer                    1955    1:36:39     m45    47      1844    
292      Reich Josef                    VT Zweibrücken                  1948    1:36:41     m50    25      1885    
293      Schröder Wolfgang              DLR Stuttgart                   1950    1:36:43     m50    26      1770    
294      Scholz Stefan                  TSG Maxfdorf                    1968    1:36:49     m30    39      1785    
295      Bernau Dieter                  Herrenberg                      1966    1:36:52     m35    72      1043    
296      Leyda Thomas                   Ettlingen                       1967    1:36:58     m35    73      1375    
297      Leeb Ralf                      TG Dietlingen                   1964    1:37:00     m35    74      1373    
298      Dahl Rainer                    SV Waldkirch                    1955    1:37:01     m45    48      1776    
299      Schelske Harald                Gazelle Pforzheim               1961    1:37:10     m40    64      1544    
300      Ahrens Uwe                     LG Neckar-Enz                   1950    1:37:15     m50    27      1003    
301      Scheinhütte Ingrid             Rommer Mühle                    1959    1:37:15    w40     2       1932    
302      Eberle Thilo                   Bühl                            1968    1:37:16     m30    40      1123    
303      Schuhmacher Michael            LT Kirrlach                     1961    1:37:18     m40    65      1580    
304      Ößwein Andreas                 ASV Tri Landau                  1969    1:37:20     m30    41      1832    
305      Becker Karsten                 Waghäusel                       1969    1:37:23     m30    42      1033    
306      Grable Jürgen                  VT Zweibrücken                  1963    1:37:26     m35    75      1816    
307      Becki Harald                   TV Rheinzabern                  1945    1:37:28     m55    7       845     
308      Zapf Stefan                    TSV Kandel                      1976    1:37:33     mhk    21      1701    
309      Fettinger Armin                INIT                            1962    1:37:35     m40    66      838     
310      Melcher Judith                 LSG Karlsruhe                   1963    1:37:36    w35     10      1414    
311      Weber Angelika                 Gazelle Pforzheim               1958    1:37:40    w40     3       1921    
312      Wein Norbert                   LSG Karlsruhe                   1952    1:37:40     m50    28      501     
313      Andrissek Joachim              Ostfildern                      1969    1:37:41     m30    43      1008    
314      Eppel Karl                     LT Karlstern                    1953    1:37:42     m45    49      1138    
315      Czech Christoph                Landau                          1958    1:37:43     m40    67      1795    
316      Gruß Dieter                    Neckartenzlingen                1955    1:37:44     m45    50      1212    
317      Zimmermann Theo                HV Wössingen                    1955    1:37:45     m45    51      1991    
318      Waldherr Roland                LF Merklingen                   1957    1:37:46     m45    52      1257    
319      Niederer Patrizia              TV Herxheim                     1961    1:37:48    w40     4       1439    
320      Seither Kathi                  TV Herxheim                     1961    1:37:49    w40     5       1602    
321      Weis Norbert                   LT Neuffener Taele              1952    1:37:52     m50    29      1873    
322      Martinez Jos‚                  Strasbourg                      1969    1:37:59     m30    44      1841    
323      Kaubisch Frank                 Sindelfingen                    1964    1:38:08     m35    76      1303    
324      Rudakov Andriyan               LCS Spiridon                    1963    1:38:13     m35    77      1529    
325      Feikert Wolfgang               LSG Karlsruhe                   1953    1:38:14     m45    53      124     
326      Pirck Uwe                      Rheinstetten                    1959    1:38:19     m40    68      1852    
327      Weyrauch Hubert                Karlsruhe                       1962    1:38:26     m40    69      1686    
328      Rothmund Marc                  Grashoppers Silberstreifen      1970    1:38:34     m30    45      1528    
329      Hellriegel Gerhard             TV Helmsheim                    1950    1:38:35     m50    30      1788    
330      Salomon Benjamin               Rauchclub Humor Rheinzabern     1982    1:38:37     mhk    22      1764    
331      Kersting Werner                LT Ettlingen                    1946    1:38:38     m55    8       1310    
332      Betsche Christophe             SV Ulm                          1963    1:38:40     m35    78      1878    
333      Stannek Peter                  VT Frankenthal                  1958    1:38:40     m40    70      1622    
334      Nagel Peter                    VT Frankenthal                  1954    1:38:41     m45    54      1453    
335      Giraud Walter                  TV Pinache                      1958    1:38:44     m40    71      1839    
336      Jäger Dieter                   Poseidon Worms                  1967    1:38:47     m35    79      1900    
337      Suckfüll Jochen                TSV Kandel                      1974    1:38:48     mhk    23      1640    
338      Stimming Jürgen                Nürnberg                        1960    1:38:53     m40    72      1630    
339      Günster Martin                 SG Nußloch                      1964    1:38:55     m35    80      1998    
340      Wunner Franz                   TUS Hochspeyer                  ----    1:38:57     mhk    24      1429    
341      Eberle Jörg                    Berg                            1970    1:39:00     m30    46      1122    
342      Stoll Martin                   LG Sulzburg-Laufen              1966    1:39:01     m35    81      1634    
343      Bloß Claudia                   Nussloch                        1971    1:39:04    w30     3       1999    
344      Herbst Peter                   LT Endingen                     1958    1:39:09     m40    73      1251    
345      Preisinger Hermann             SC Kirchdorf                    1960    1:39:13     m40    74      1489    
346      Hook Michael                   Winnenden SV                    1947    1:39:14     m55    9       1910    
347      Franke Gerhard                 VFL Waldkraiburg                1934    1:39:15     m65    1       535     
348      Himmelsbach Hubert             LG Geroldseck Lahr              1951    1:39:16     m50    31      1261    
349      Praska Alfred                  VLG Maximiliansau               1948    1:39:18     m50    32      1487    
350      Brück Charlotte                TV Rheinzabern                  1955    1:39:19    w45     4       1074    
351      Birkenmaier Martin             Kirchheimbolanden               1970    1:39:21     m30    47      1049    
352      Sickenberger Markus            TSV Talheim                     1955    1:39:23     m45    55      823     
353      Burkhard Bernd                 LG SV Klingenmünster            1954    1:39:25     m45    56      835     
354      Walter Thomas                  Filderstadt                     1957    1:39:27     m45    57      1670    
355      Wolf Markus                    LLG Wonnegau                    1967    1:39:32     m35    82      1696    
356      Schmidt Thomas                 LT KArlsruhe                    1962    1:39:36     m40    75      842     
357      Hoffmann Rainer                LG MuLi                         1963    1:39:38     m35    83      1266    
358      Hauff Birgit                   Ulm                             1966    1:39:40    w35     11      1983    
359      Müller Uwe                     LTF Marpingen                   1964    1:39:41     m35    84      1947    
360      Beyer Uli                      LTG Fellbach                    1956    1:39:43     m45    58      1046    
361      Roller Michael                 TV Pforzheim                    1957    1:39:44     m45    59      1514    
362      Weber Wolfgang                 LCO Edenkoben                   1955    1:39:47     m45    60      800     
363      Schmitt Werner                 VFL Winterbach                  1954    1:39:49     m45    61      1909    
364      Meier Robert                   KSG Gerlingen                   1958    1:39:50     m40    76      1413    
365      Warken Angelika                LTF Marpingen                   1956    1:39:52    w45     5       841     
366      Scheidig Thomas                TV Nöttingen                    1956    1:39:53     m45    62      802     
367      Krause Heinz                   TSV Altenburg                   1944    1:39:54     m55    10      1344    
368      Sessarps Phillippe             Weissach                        1971    1:39:56     m30    48      1808    
369      Müller Steffen                 Bempflingen                     1979    1:39:59     mhk    25      1447    
370      Hauser Frank                   GSV Maichingen Triathlon        1964    1:40:01     m35    85      1232    
371      Balk Robert                    LG MuLi                         1956    1:40:02     m45    63      1017    
372      Wehrle Berthold                Ettlingen                       1955    1:40:05     m45    64      1674    
373      Geißler Peter                  Badenia Bausparkasse KA         1966    1:40:07     m35    86      1182    
374      Sanchez Augustin               SV Heimbach                     1963    1:40:18     m35    87      1972    
375      Ehrhardt Bernd                 LG Offenburg                    1954    1:40:19     m45    65      1131    
376      Rohn Hans                      LC Bad Dürkheim                 1947    1:40:20     m55    11      1872    
377      Hummel Andreas                 IGL Reutlingen                  1962    1:40:22     m40    77      1272    
378      Thomann Alexandra              Therme Lauftreff Böblingen      1974    1:40:24    whk     2       1646    
379      Dubnitzki Ute                  Therme LT Böblingen             1956    1:40:24    w45     6       1119    
380      Froeberg-Suberg Dietmar        Therme LT Böblingen             1960    1:40:25     m40    78      1162    
381      Schmidt Christian              TUS Naunheim                    1975    1:40:26     mhk    26      1566    
382      Clasen Knut                    Mannheim                        1963    1:40:30     m35    88      816     
383      Vaulont Christian              Mannheim                        1968    1:40:31     m30    49      1974    
384      Ullmer Jürgen                  TSG Eisenberg                   1957    1:40:33     m45    66      1731    
385      Standt Hans-Peter              Tri Team Ettlingen              1957    1:40:35     m45    67      837     
386      Hartmann Karl-Heinz            Flemlingen                      1966    1:40:36     m35    89      1227    
387      Müller Armin                   Waghäusel                       1974    1:40:37     mhk    27      1440    
388      Eitel Werner                   Ski-Club-Remchingen             1942    1:40:38     m60    5       1791    
389      Schwerdel Karl-Heinz           LLG Drei Buchen                 1940    1:40:38     m60    6       822     
390      Breuninger Monika              SG Stern Sindelfingen           1960    1:40:41    w40     6       1071    
391      Koehl Daniel                   Lobsann                         1955    1:40:42     m45    68      1819    
392      Rittershofer Jörg              TSV Freckenfeld                 1971    1:40:43     m30    50      1508    
393      Mueller Arthur                 SV Ohmenhausen                  1950    1:40:44     m50    33      1437    
394      Späth Walter                   LT Endingen                     1953    1:40:46     m45    69      1615    
395      Herr Susanne                   IGL Reutlingen                  1956    1:40:53    w45     7       1253    
396      Blattmann Dietmar              LG Sulzburg-Laufen              1961    1:40:58     m40    79      1052    
397      Deck Michael                   Temposünder Weingarten          1956    1:41:08     m45    70      1894    
398      Wittmann Ralf                  ?                               1967    1:41:11     m35    90      1692    
399      Matheis Markus                 TV Clausen                      1970    1:41:12     m30    51      1407    
400      Reiner Gunter                  SPVGG Frankenbach               1955    1:41:18     m45    71      1497    
401      Kapper Robert                  VT Frankenthal                  1964    1:41:23     m35    91      1298    
402      Höhl Peter                     LC Bayern                       1947    1:41:27     m55    12      1268    
403      Gäng Roland                    LG Sulzburg-Laufen              1954    1:41:28     m45    72      1171    
404      Küster Jochen                  Team Bockfeld Neustadt/Wein     1962    1:41:32     m40    80      1834    
405      Bechtel Wilfried               Post SG Heidelberg              1942    1:41:39     m60    7       1031    
406      John-Weiersbach Silvia         LTF Marpingen                   1964    1:41:40    w35     12      840     
407      John Günter                    TSV Michelbach                  1956    1:41:41     m45    73      1989    
408      Rehmann Jürgen                 IGL Reutlingen                  1955    1:41:42     m45    74      1496    
409      Brunner Erika                  LG Neckar-Enz                   1958    1:41:43    w40     7       1077    
410      Weckenmann Eckhardt            TG Schömberg                    1960    1:41:44     m40    81      1831    
411      Scheerer Karlheinz             Herrenberg                      1970    1:41:45     m30    52      1542    
412      Fritz Jürgen                   KSG Gerlingen                   1963    1:41:45     m35    92      1158    
413      Schlüter Harald                VT Zweibrücken                  1942    1:41:47     m60    8       1963    
414      Gauer Friedel                  VLG Marathon Ludwigshafen       1944    1:41:47     m55    13      1173    
415      Neichel Robert                 Mothern                         1954    1:41:54     m45    75      1457    
416      Müller Jeff                    Balingen                        1986    1:41:58     mja    2       1444    
417      Kowalczyk Manfred              TSV Kuppingen                   1962    1:42:01     m40    82      1340    
418      Menges Eddy                    SG Nussloch                     1964    1:42:04     m35    93      1415    
419      Doll Jochen                    Maikammer                       1967    1:42:08     m35    94      1876    
420      Zemmel Mathias                 LTG Kämpfelbach                 1946    1:42:14     m55    14      834     
421      Frühwacht Jürgen               Leonberg                        1962    1:42:16     m40    83      1164    
422      Strepp Franz                   Birkweiler                      1962    1:42:21     m40    84      1637    
423      Schwab Bernhard                SV Scheibenhardt                1961    1:42:22     m40    85      1761    
424      Langer Petra                   VFL Bellheim                    1969    1:42:24    w30     4       1749    
425      Burkhardt Ulrich               TF Feuerbach                    1956    1:42:27     m45    76      1084    
426      Herzog Norbert                 LT Renningen                    1951    1:42:30     m50    34      1256    
427      Klinger Renate                 SSV Huchenfeld                  1961    1:42:43    w40     8       1319    
428      Jörlitschka Wolfgang           SSV Huchenfeld                  1954    1:42:44     m45    77      1289    
429      Hendler Reinhard               Karlsruhe                       1958    1:42:45     m40    86      1247    
430      Windbiel Rolf                  Pforzheim                       1948    1:42:46     m50    35      1689    
431      Hummel Gerel                   LLG Drei Buchen                 1961    1:42:47     m40    87      853     
432      Heim Martina                   IGL Reutlingen                  1964    1:42:55    w35     13      1239    
433      Wundt Werner                   Therme LT Böblingen             1956    1:43:00     m45    78      1699    
434      Clauss Bernd                   Paradigma                       1957    1:43:01     m45    79      1092    
435      Keller-Hoffmann Ute            Landau                          1954    1:43:02    w45     8       1306    
436      Hoffmann Moritz                ASV Landau                      1983    1:43:03     mja    3       1265    
437      Grünling Norbert               Karlsruhe                       1943    1:43:03     m55    15      1211    
438      Machauer Anja                  LG Wiesental                    1967    1:43:05    w35     14      1394    
439      Acker Willi                    Frankenthal                     1952    1:43:06     m50    36      1928    
440      Kögel Emil                     SBK-Lauftreff                   1952    1:43:08     m50    37      1330    
441      Lorenz Richarda                TV Bad Bergzabern               1960    1:43:14    w40     9       1387    
442      van Gansewinkel Nicole         LT Niederkrüchten               1976    1:43:15    whk     3       1658    
443      Haus Ellen                     TSV Annweiler                   1951    1:43:17    w50     1       859     
444      Feich Markus                   Herxheim                        1973    1:43:20     mhk    28      850     
445      Menges Sabine                  Neustadt                        1962    1:43:22    w40     10      1781    
446      Jähtzen Herbert                Gazelle Pforzheim               1950    1:43:23     m50    38      1282    
447      Bismark Harald                 IGL Reutlingen                  1962    1:43:24     m40    88      1050    
448      Gaeta Giovanni                 Juventus Silberweg              1970    1:43:24     m30    53      1170    
449      Kozelka Jürgen                 Juventus Silberweg Böblingen    1965    1:43:25     m35    95      1341    
450      Duda Detlev                    TSG Ketsch                      1950    1:43:26     m50    39      820     
451      Kuhnimhof Bernhard             LSG Karlsruhe                   1954    1:43:29     m45    80      1929    
452      Metzger Ruth                   LT Kirrlach                     1951    1:43:33    w50     2       1774    
453      Fischer Anita                  LG Geroldseck Lahr              1958    1:43:42    w40     11      1150    
454      Wagner Ursula                  LAG Saarbrücken                 1941    1:43:48    w60     1       1891    
455      Möhlmann Ulla                  LT Ettlingen                    1954    1:43:49    w45     9       1431    
456      Gayer Marcus                   Poseidon Worms                  1970    1:43:51     m30    54      1901    
457      Rütze Torsten                  TiB 1848 e.V.                   1973    1:43:55     mhk    29      1534    
458      Klingel Helmut                 TV Huchenfeld                   1956    1:43:56     m45    81      1318    
459      Stümper Andreas                LVKÖ Pirmasens                  1961    1:44:03     m40    89      1879    
460      Kreis Marcus                   Skiclub Karlsbad                1980    1:44:18     mhk    30      1348    
461      Ertner Ralf                    Knittlingen                     1982    1:44:27     mhk    31      1140    
462      Altenburg Karsten              LT Karlsruhe                    1956    1:44:33     m45    82      1005    
463      Butzner Werner                 WSV Outside                     1963    1:44:37     m35    96      1859    
464      Hoffmann Franz                 ASV Landau                      1956    1:44:42     m45    83      1753    
465      Harmel Hartmut                 TSV Talheim                     1954    1:44:48     m45    84      1222    
466      Lauer Jürgen                   LSG Iffizheim                   1962    1:44:49     m40    90      1809    
467      Cambeis Roger                  LLG Wonnegau                    1944    1:44:50     m55    16      1089    
468      Jaenisch Dieter                Karlsruhe                       1958    1:44:52     m40    91      860     
469      Doll Brigitte                  IGL Reutlingen                  1967    1:44:54    w35     15      1110    
470      Swiatek Heinz-Dieter           TSV Kandel                      1956    1:44:59     m45    85      1760    
471      Herrmann Eberhard              TSG Sontheim                    1955    1:44:59     m45    86      1985    
472      van Gansewinkel Heinz          SV Niederkrüchten               1943    1:45:07     m55    17      1657    
473      Thul Adrian                    Ramstein                        1970    1:45:10     m30    55      805     
474      Kahl Georg                     TSG Ketsch                      1955    1:45:13     m45    87      821     
475      Happe Wolfgang                 SV Ohmenhausen                  1973    1:45:16     mhk    32      1221    
476      Wagner Wolfgang                TV Enzberg                      1939    1:45:20     m60    9       1667    
477      Keller Thomas                  F.F.W.Busenberg                 1962    1:45:24     m40    92      1968    
478      Göttel Matthias                Kaiserslautern                  1966    1:45:25     m35    97      1191    
479      Bauer Manuel                   TUS Hochspeyer                  1981    1:45:27     mhk    33      1023    
480      Bechtel Elisabeth              Laufteam Hegele                 1973    1:45:28    whk     4       809     
481      Schmitt Volker                 TV Steinweiler                  1960    1:45:30     m40    93      1829    
482      Dienes Walter                  ASV Landau                      1942    1:45:31     m60    10      1754    
483      Hoffmann Andreas               Herxheim                        1973    1:45:39     mhk    34      851     
484      Klingele Bernhard              Karlsruhe                       1957    1:45:47     m45    88      1756    
485      Steinmetz Uwe                  TV Huchenfeld                   1955    1:45:48     m45    89      1626    
486      Geiger Michael                 Rommer Mühle                    1958    1:45:49     m40    94      1931    
487      Marz Rainer                    Ludwigshafen                    1958    1:45:50     m40    95      1405    
488      Gramespacher Karl              SV Sasbach                      1960    1:45:51     m40    96      165     
489      Brecht Gerhard                 Ski-Club Leimen                 1937    1:45:56     m65    2       831     
490      Steinbacher Theo               TV Rheinzabern                  1944    1:46:00     m55    18      1096    
491      Grüdl Joachim                  ?                               1960    1:46:08     m40    97      1208    
492      Prutner Mathias                Schwarzwaldtrio                 1975    1:46:11     mhk    35      1491    
493      Schwarz Liesel                 LTF Tri Winterbach              1957    1:46:13    w45     10      1593    
494      Erdorf Josef                   Homburg                         1939    1:46:14     m60    11      1942    
495      Wettinger Heiner               SPVGG Oedheim                   1959    1:46:18     m40    98      1685    
496      Eberhardt Volker               LT Neuffner Taele               1960    1:46:24     m40    99      1877    
497      Futterer Sigrid                LT Endingen                     1960    1:46:26    w40     12      1168    
498      Drexler Egon                   LG Wiesental                    1953    1:46:29     m45    90      1116    
499      Roth Frank                     Landau                          1959    1:46:31     m40    100     1905    
500      Behr Fabian                    GSV Maichingen Triathlon        1985    1:46:35     mja    4       1035    
501      Besa Frank                     NHV Zuffenhausen                1968    1:46:36     m30    56      1965    
502      Hess Andreas                   SV Waldkirch                    1949    1:46:39     m50    40      1775    
503      Stengel Walter                 TV Bad Bergzabern               1954    1:46:44     m45    91      1755    
504      Kapper Thomas                  VT Frankenthal                  1963    1:46:45     m35    98      1299    
505      Jobst Monika                   SV Ulm                          1952    1:46:49    w50     3       1858    
506      Dusch Werner                   SV Freistett                    1957    1:46:55     m45    92      1121    
507      Balk Kerstin                   Team Zaue                       1966    1:46:58    w35     16      1016    
508      Zöller Sibylle                 TSV 1846 Mannheim               1963    1:47:02    w35     17      1806    
509      Güttel Ute                     Mannheim                        1974    1:47:03    whk     5       1214    
510      Schmidt Helga                  LG Sulzburg-Laufen              1964    1:47:06    w35     18      1569    
511      Sütterlin Thomas               LG Sulzburg-Laufen              1952    1:47:07     m50    41      1641    
512      Rolfes Hermann                 LT TS Durlach                   1949    1:47:11     m50    42      1513    
513      Resas Dieter                   LLG Drei Buchen                 1965    1:47:15     m35    99      1792    
514      Weber Michael                  LG Landeck                      1954    1:47:17     m45    93      1903    
515      Liebler Bernd                  ASV Landau                      1966    1:47:18     m35    100     1904    
516      Ringwald Markus                ASV Altenheim                   1962    1:47:20     m40    101     1506    
517      Maia Paulo                     Schwarzwaldtrio                 1975    1:47:22     mhk    36      1399    
518      Reise Günter                   Karlsruhe                       1964    1:47:24     m35    101     1762    
519      Schlösser Kerstin              TSG Maxdorf                     1968    1:47:31    w30     5       1935    
520      Sturm Arno                     TG Waldsee                      1963    1:47:36     m35    102     1804    
521      Grom Thomas                    SSV Huchenfeld                  1976    1:47:42     mhk    37      1203    
522      Steenaerts Kalla               SV Niederkrüchten               1946    1:47:44     m55    19      1624    
523      Rottach Marita                 LT Ettlingen                    1958    1:47:45    w40     13      1982    
524      Mader Monika                   TB Sigmaringen                  1954    1:47:46    w45     11      1398    
525      Wintergerst Helmut             Laufgruppe Neuweier             1954    1:47:50     m45    94      1690    
526      Heilig Susanne                 TSG Reutlingen                  1951    1:47:51    w50     4       1237    
527      Kalogeropoulos Helena          TSV Hildrizhausen               1971    1:47:54    w30     6       1296    
528      Schilling Arnd                 Engelhorn SportsTeam            1970    1:47:57     m30    57      1552    
529      Nickel Thomas                  TB Wilferdingen                 1960    1:47:59     m40    102     1843    
530      Colberg Rolf                   Karlsruher Versicherungen       1950    1:48:05     m50    43      1815    
531      Häcker Eberhard                Hauss-Stadt Brackenheim         1957    1:48:07     m45    95      1798    
532      Häcker Julian                  Heuss-Stadt Brackenheim         1982    1:48:08     mhk    38      1216    
533      Edelmann Günther               LT Karlstern Mannheim           1933    1:48:09     m65    3       1127    
534      Jilg-Wintergerst Bärbel        Laufgruppe Neuweier             1956    1:48:10    w45     12      1286    
535      Weiss Thomas                   TV Bretten                      1964    1:48:13     m35    103     864     
536      Nagel Harald                   LT Neuffener Taele              1946    1:48:17     m55    20      1874    
537      Kiefer Jürgen                  BSG Sparkasse GER-Kandel        1958    1:48:18     m40    103     1758    
538      Schäfer Gerlinde               LT Bietigheim                   1955    1:48:21    w45     13      1539    
539      Hagner Wolfgang                LT Bietigheim                   1957    1:48:21     m45    96      1217    
540      Nestlen Thomas                 mein-erster-marathon.de         1960    1:48:23     m40    104     1458    
541      Müller Monika                  LT Karlstern                    1951    1:48:24    w50     5       1987    
542      Steenaerts Petra               SV Niederkrüchten               1956    1:48:26    w45     14      1625    
543      Melcher Werner                 RSV Forchheim                   1943    1:48:31     m55    21      827     
544      Schneider Dieter               SG Stern Mannheim               1954    1:48:36     m45    97      1573    
545      Perschmann Olav                Frankweiler                     1960    1:48:43     m40    105     1477    
546      Harries Kirsten                Therme LT Böblingen             1960    1:48:48    w40     14      1226    
547      Schönmann Hermann              Mainz                           1956    1:48:50     m45    98      1577    
548      Krüger Rheinhard               LG MA Seckenheim                1954    1:48:52     m45    99      1827    
549      Ückert Jan Christoph           Flying Eagles Horb              1977    1:48:55     mhk    39      1654    
550      Seither Peter                  TV Herxheim                     1958    1:48:56     m40    106     1603    
551      Schwuchow Jörg                 TV Steinweiler                  1967    1:48:58     m35    104     1763    
552      Grönitz Wolfram                Flying Eagles Horb              1957    1:49:00     m45    100     1204    
553      Simonis Dan                    LT Ettlingen                    1944    1:49:01     m55    22      1964    
554      Ulbricht Paul                  TG Wallertheim                  1980    1:49:08     mhk    40      1655    
555      Schneider Bernhard             Paddler-Gilde Ludwigshafen      1953    1:49:09     m45    101     1572    
556      Stojek Thomas                  Altrip                          1956    1:49:11     m45    102     1632    
557      Baumann Markus                 mein-erster-marathon.de         1967    1:49:12     m35    105     1026    
558      Eck Wolfgang                   TSV Aschbach                    1957    1:49:18     m45    103     1940    
559      Treiser Peter                  WSV Outside                     1960    1:49:22     m40    107     1862    
560      Groß Anette                    TSG Maxdorf                     1966    1:49:26    w35     19      1206    
561      Scheubert Peter                TSG Maxdorf                     1953    1:49:27     m45    104     1547    
562      Gunkel Mathias                 TSG Maxdorf                     1959    1:49:27     m40    108     812     
563      Turznik Ute                    LG Leiningerland                1953    1:49:31    w45     15      1653    
564      Ziegler Kerstin                Therme LT Böblingen             1971    1:49:33    w30     7       1705    
565      Motzkus Jürgen                 Lauftreff Therme Böblingen      1961    1:49:37     m40    109     1883    
566      Widmann Jacques                Lauterbourg                     1961    1:49:51     m40    110     1828    
567      Schlimmer Annabella            VT Zweibrücken                  1953    1:49:52    w45     16      1556    
568      Hüther Heinrich                VT Zweibrücken                  1943    1:49:55     m55    23      1275    
569      Dörr Jörg                      Badenia Bausparkasse KA         1958    1:49:56     m40    111     1112    
570      Holzmann Birgit                VT Zweibrücken                  1959    1:50:00    w40     15      1269    
571      Sack Thomas                    Neuburg                         1955    1:50:01     m45    105     1536    
572      Lambarth Manfred               SV Langensteinbach              1942    1:50:08     m60    12      1803    
573      Koch Kurt                      Speyer                          1965    1:50:14     m35    106     1327    
574      Langer Jürgen                  Kandel                          1962    1:50:18     m40    112     1367    
575      Oehm Carsten                   ETSV Lauda                      1959    1:50:22     m40    113     1467    
576      Nass Peter                     Mainz                           1957    1:50:25     m45    106     1454    
577      Brechtel Manfred               RSG Böblingen                   1937    1:50:26     m65    4       1906    
578      Marton Petra                   LG Wiesental                    1968    1:50:28    w30     8       1404    
579      Böckenkrüger Gerald            LSG Karlsruhe                   1959    1:50:31     m40    114     1818    
580      Böckenkrüger Raynald           LSG Karlsruhe                   1957    1:50:32     m45    107     1820    
581      Komlos Thomas                  mein-erster-marathon.de         1963    1:50:33     m35    107     1332    
582      Berggötz Bernd                 SV Leingarten                   1959    1:50:35     m40    115     1042    
583      Seibold Peter                  Pfullingen                      1964    1:50:38     m35    108     1600    
584      Kenner Manfred                 LG Obersulm                     1954    1:50:43     m45    108     1866    
585      Rundler Siegfried              Frankweiler                     1964    1:50:44     m35    109     1533    
586      Braun Klaus                    Kirrweiler                      1967    1:50:46     m35    110     1869    
587      Funke Gisela                   TSV Kuppingen                   1968    1:50:50    w30     9       1166    
588      Schultz Birgit                 engelhorn sports team           1964    1:50:51    w35     20      1583    
589      Bitzer Bärbel                  TV Bad Bergzabern               1964    1:50:52    w35     21      1051    
590      Moser Joachim                  TV Bad Bergzabern               1970    1:50:53     m30    58      1886    
591      Wist Silke                     Hochdorf                        1971    1:50:54    w30     10      1691    
592      Klein Carmen                   SV Ohmenhausen                  1955    1:50:56    w45     17      1315    
593      Mohr Gerhard                   LG Tus 04 Hördt                 1954    1:51:00     m45    109     1990    
594      Hellmann Elvira                Therme LT Böblingen             1949    1:51:02    w50     6       1245    
595      Burger Paul                    TV Brücken                      1958    1:51:03     m40    116     1082    
596      Bohm Andreas                   Neu-Isenburg                    1950    1:51:04     m50    44      1993    
597      Munkes Andrea                  LTF Tri Winterbach              1966    1:51:10    w35     22      1452    
598      Recktenwald Norbert            LTF Tri Winterbach              1956    1:51:11     m45    110     1495    
599      Schlimmer Roland               VT Zweibrücken                  1953    1:51:12     m45    111     1558    
600      Pospiech Hans- Jürgen          SG Ruhrgas                      1940    1:51:13     m60    13      359     
601      Schindele Wolfgang             LF Merklingen                   1963    1:51:14     m35    111     1553    
602      Faller Stephanus               LF Merklingen                   1961    1:51:15     m40    117     1143    
603      Immacolata Di Leone            LG Leinfelden                   1956    1:51:21    w45     18      1969    
604      Otte Björn                     BLG Hagenbach                   1974    1:51:31     mhk    41      1925    
605      Welter Otto                    PSV Pirmasens                   1941    1:51:32     m60    14      1970    
606      Spindler Karl                  TG Waldsee                      1937    1:51:34     m65    5       1937    
607      Meretz Gabi                    IGL Reutlingen                  1954    1:51:37    w45     19      1416    
608      Granget Juergen                Post Sport                      1961    1:51:38     m40    118     1953    
609      Carstensen Angela              Nußloch                         1970    1:51:43    w30     11      1847    
610      Rice John                      TG Viktoria Augsburg            1948    1:51:49     m50    45      1500    
611      Fröhlich Gerlinde              Skatertreff.de                  1959    1:51:52    w40     16      1805    
612      Kilian Hans-Peter              SG Stern MAnnheim               1950    1:51:53     m50    46      843     
613      Gilliard Silke                 ?                               1963    1:51:59    w35     23      1188    
614      Lang Kurt                      Dahn                            1941    1:52:01     m60    15      1890    
615      Bold Annette                   LLG Drei Buchen                 1968    1:52:03    w30     12      1061    
616      Stöckl Roland                  Eggenstein                      1959    1:52:04     m40    119     1946    
617      Müller Dierk                   Karlsruhe                       1954    1:52:06     m45    112     1442    
618      Prater Tanja                   TRT Remchingen                  1967    1:52:12    w35     24      1488    
619      Selinger Freddy                SV Langensteibach               1952    1:52:12     m50    47      1846    
620      Janke Odilon                   TSG Maxdorf                     1950    1:52:14     m50    48      1826    
621      Wunn Silvia                    LTF Marpingen                   1956    1:52:15    w45     20      1700    
622      Kost Dr. Bernhard              LC 80 Pforzheim                 1948    1:52:19     m50    49      1339    
623      Garel Patrick                  LSG Iffezheim                   1954    1:52:22     m45    113     1849    
624      Gramm Jürgen                   TF Feuerbach                    1944    1:52:27     m55    24      1196    
625      Busse Holger                   LTF Merchweiler                 1969    1:52:28     m30    59      1085    
626      Rinderle Eugen                 Lauftreff LG Hardt              1951    1:52:33     m50    50      1902    
627      Möllinger Sabine               TUS Teningen                    1964    1:52:37    w35     25      1433    
628      Thösen Frank                   Ludwigshafen                    1970    1:52:43     m30    60      1648    
629      Schön Markus                   WSV Outside                     1966    1:52:50     m35    112     1867    
630      Brugger Doris                  LT Endingen                     1966    1:52:50    w35     26      1076    
631      Dersch Rolf                    Neustadt                        1953    1:52:53     m45    114     1102    
632      Schmidt-Radde Martin           TSG Maxdorf                     1958    1:52:55     m40    120     1570    
633      Münkel Karl-Ludwig             Engelhorn Sports                1952    1:52:57     m50    51      1451    
634      Pfäffle Thomas                 Altdorf                         1981    1:52:59     mhk    42      1480    
635      Bauer Reiner                   TUS Hochspeyer                  1951    1:53:04     m50    52      1024    
636      Lotsch gerhard                 HV Wössingen                    1948    1:53:05     m50    53      1992    
637      Kerscher Thomas                Ludwigshafen Runners            1957    1:53:05     m45    115     1309    
638      Georgic Angelika               VT Zweibrücken                  1956    1:53:06    w45     21      1183    
639      Lindauer Kornelia              SG Nussloch                     1961    1:53:07    w40     17      1378    
640      Mand Thomas                    Roche Diagnostic Mannheim       1951    1:53:08     m50    54      1402    
641      Fontaine Guido                 LSG Saarlouis                   1950    1:53:15     m50    55      137     
642      Müller Bernd                   LC Völklingen                   1957    1:53:17     m45    116     1441    
643      Kuehn Roland                   Seltz / France                  1951    1:53:24     m50    56      281     
644      Latt Louis                     Seltz / France                  1960    1:53:25     m40    121     1369    
645      Huttenloch Rolf                TV Huchenfeld                   1944    1:53:29     m55    25      1277    
646      Nord Rainer                    Dudenhofen                      1967    1:53:30     m35    113     1465    
647      Trautz Ursula                  Schaffhausen                    1953    1:53:31    w45     22      818     
648      Gebauer Henry                  Tübingen                        1962    1:53:32     m40    122     1174    
649      Wietzke Joachim                Karlsruhe                       1958    1:53:37     m40    123     1778    
650      Schrichel Joachim              Karlsruhe                       1962    1:53:38     m40    124     1779    
651      Maurer Regina                  SG Stern Sindelfingen           1957    1:53:39    w45     23      1409    
652      Fellhauer Petra                SG Nussloch                     1960    1:53:40    w40     18      1146    
653      Jungmann Jürgen                SG Nussloch                     1960    1:53:41     m40    125     1997    
654      Küst Annette                   LTG Kämpfelbach                 1965    1:53:49    w35     27      1360    
655      Möhlmann Egon                  LT Ettlingen                    1947    1:54:01     m55    26      1430    
656      Thomas Max                     TV Rheinzabern                  1950    1:54:02     m50    57      1647    
657      Rapp Angelika                  Völkersbach                     1956    1:54:04    w45     24      1493    
658      Bose Oliver                    Engelhorn                       1968    1:54:05     m30    61      1952    
659      Schell Reinhold                Polizeirevier Rastatt           1961    1:54:07     m40    126     1543    
660      Joa Gabriele                   TV Maikammer                    1958    1:54:09    w40     19      803     
661      Schlegel Georg                 Tübingen                        1964    1:54:12     m35    114     1938    
662      Machate Andreas                TV Steinweiler                  1956    1:54:15     m45    117     1742    
663      Post Martin                    TV Offenbach-Hundheim           1960    1:54:20     m40    127     1486    
664      Rudt Thomas                    LT Philippsburger Hof           1962    1:54:23     m40    128     1531    
665      Schneider Heidi                Landau                          1956    1:54:25    w45     25      1943    
666      Spitzfaden Axel                ASV Landau                      1962    1:54:26     m40    129     1944    
667      Frankenberg Viola              Burlacher SC Damenfussball      1974    1:54:27    whk     6       1923    
668      Mack Tanja                     Heidenheim                      1972    1:54:30    w30     13      1397    
669      Pracht Dr. Jens                BSG Fiducia                     1969    1:54:31     m30    62      826     
670      Linder Jörg                    Rastatt                         1966    1:54:39     m35    115     1381    
671      Jörlitschka Raphael            SSV Huchenfeld                  1983    1:54:43     mja    5       1288    
672      Caballero Angel                Frankenthal                     1957    1:54:52     m45    118     1088    
673      Schill Gert                    Mannheim                        1965    1:54:54     m35    116     1550    
674      Beuchert Rüdiger               TC Chaos Viernheim              1964    1:54:55     m35    117     1045    
675      Knoll-Haertter Manfred         LT Sulz am Eck                  1960    1:54:58     m40    130     1322    
676      Lenz Robert                    TSG Maxdorf                     1959    1:55:02     m40    131     814     
677      Schwarz Wolfgang               Sontheim                        1960    1:55:08     m40    132     1594    
678      Weise Oliver                   Sindelfingen                    1963    1:55:15     m35    118     1679    
679      Swoboda Nicole                 TUS Geretsried                  1971    1:55:16    w30     14      1642    
680      Franz Frauke                   Landau                          1960    1:55:16    w40     20      1154    
681      Widmann Renate                 LG Welfen                       1953    1:55:17    w45     26      1752    
682      Grimm Heinz                    LTG Kämpfelbach                 1939    1:55:19     m60    16      847     
683      Schütt Silke                   ?                               1974    1:55:28    whk     7       1590    
684      Krone Tina                     TUS Erfenbach                   1973    1:55:29    whk     8       1353    
685      Zimmermann Renate              Therme LT Böblingen             1958    1:55:30    w40     21      1711    
686      Faget Andreas                  Heidenheim                      1970    1:55:32     m30    63      1141    
687      Kurz Volker                    Engelhorn-Sports                1965    1:55:34     m35    119     1359    
688      Graf Uschi                     DJK Käfertal-Waldhof            1965    1:55:34    w35     28      1195    
689      Heilmann Andreas               TSV Wiesloch                    1963    1:55:42     m35    120     1238    
690      Meyer Renate                   APD Karlsruhe                   1944    1:55:43    w55     1       1423    
691      Bantle Karin                   IGL Reutlingen                  1962    1:55:44    w40     22      1019    
692      Schäfer Ingo                   Dossenheim                      1961    1:55:46     m40    133     1540    
693      Jurmeister Peter               Ski-Club-Remchingen             1949    1:55:47     m50    58      1790    
694      Getrey Sibylle                 LC Völklingen                   1962    1:55:48    w40     23      1187    
695      Maas Claudia                   LC Völklingen                   1973    1:55:48    whk     9       1392    
696      Getrey Dieter                  LC Völklingen                   1963    1:55:49     m35    121     1186    
697      Maas Heiko                     LC Völklingen                   1972    1:55:50     m30    64      1393    
698      Gebhard Werner                 LC Völklingen                   1958    1:55:51     m40    134     1175    
699      Grahoff Jürgen                 LG Seligenstadt                 1957    1:55:52     m45    119     1897    
700      Schwehm Bernd                  SSV Ludwigshafen                1963    1:55:53     m35    122     1595    
701      Kopf Evelyne                   Stuttgart                       1975    1:55:53    whk     10      1892    
702      Wick Peter                     Leonberg                        1958    1:55:54     m40    135     1893    
703      Dres Angelika                  WSV Outside                     1971    1:55:55    w30     15      1868    
704      Fischer Werner                 LG TUS Hördt                    1941    1:56:03     m60    17      1895    
705      Rößler Werner                  SV Langensteinbach              1952    1:56:04     m50    59      1523    
706      Kriegsmann Bernd               Naturheilverein Zuffenhausen    1950    1:56:06     m50    60      1966    
707      Wochele Werner                 KampfelBach                     1946    1:56:09     m55    27      854     
708      Sezer Petra                    TSG Maxdorf                     1955    1:56:25    w45     27      1606    
709      Kropp Michael                  DRK Neupotz                     1963    1:56:29     m35    123     1924    
710      Omelic Ivan                    Ettlingen                       1958    1:56:30     m40    136     828     
711      Falkenstein Elke               LG Schuhmann-Falkenstein        1968    1:56:32    w30     16      1142    
712      Schuhmann Markus               LG Schuhmann-Falkenstein        1972    1:56:33     m30    65      1581    
713      Wetzel-Kleinhans Lieselotte    Plankstadt                      1954    1:56:42    w45     28      1821    
714      Forster Barbara                SV Ohmenhausen                  1961    1:56:43    w40     24      1796    
715      Fritz Karin                    KSG Gerlingen                   1966    1:56:44    w35     29      1159    
716      Kurschus Bärbel                Pforzheim                       1959    1:56:45    w40     25      1357    
717      Kreis Petra                    Karlsbad                        1954    1:56:54    w45     29      1349    
718      Koob Marc                      Worms                           1971    1:57:01     m30    66      1898    
719      Maier Heidrun                  TV Bad Bergzabern               1961    1:57:08    w40     26      1837    
720      Roland Schneider               Freudenstadt                    1962    1:57:10     m40    137     1512    
721      Roth Klaus                     TV Rheinau                      1951    1:57:16     m50    61      1838    
722      Ziemert Jutta                  mein-erster-marathon            1970    1:57:17    w30     17      1706    
723      Hanz Carolin                   TUS Glan-Münchweiler            1965    1:57:20    w35     30      1220    
724      Lang Rainer                    TUS Glan-Münchweiler            1959    1:57:20     m40    138     1364    
725      Heilig Hans-Dieter             TSG Reutlingen                  1943    1:57:21     m55    28      1236    
726      Ruder Silke                    ASG Tria Hockenheim             1973    1:57:22    whk     11      1530    
727      Ryll Sabine                    ASG Tria Hockenheim             1965    1:57:23    w35     31      1535    
728      Stasch Joachim                 ASG Tria Hockenheim             1953    1:57:24     m45    120     1623    
729      Benicke Lutz                   Baden-Baden                     1960    1:57:24     m40    139     1040    
730      Müller Holger                  Schwarzwaldtrio                 1975    1:57:30     mhk    43      1443    
731      Grimm Jürgen                   Neibsheimer Hügelstürmer        1965    1:57:31     m35    124     1198    
732      Dennerle Theo                  ASV Schwegenheim                1955    1:57:36     m45    121     830     
733      Bierkamp Maren                 SSV Huchenfeld                  1985    1:57:37    wja     1       1047    
734      Knörr Margit                   SVG                             1963    1:57:39    w35     32      1323    
735      Justus Christof                Sopeyer                         1963    1:57:40     m35    125     1933    
736      Wohlfahrt Siegmund             TV Offenbach                    1957    1:57:41     m45    122     1693    
737      von Ow Bernd                   Keltern                         1970    1:57:44     m30    67      1665    
738      Löwe Margot                    TSG Maxdorf                     1952    1:57:47    w50     7       1390    
739      Schmitt Patrick                Hockenheim                      1975    1:57:52     mhk    44      1962    
740      Schmuck Roland                 Mothern                         1952    1:57:54     m50    62      1571    
741      Kleditzsch Klaus               LT Frankental                   1946    1:57:59     m55    29      1817    
742      Naab Christine                 LG-Kapellen-Drusweiler          1965    1:58:05    w35     33      1971    
743      Wilhelm Dieter                 LG Kapellen-Drusweiler          1959    1:58:06     m40    140     1984    
744      Wolf Matthias                  Burrweiler                      1966    1:58:09     m35    126     1822    
745      Lode Joachim                   TF Feuerbach                    1959    1:58:13     m40    141     629     
746      Ch‚raifi Zarah                 engelhorn sports team           1958    1:58:14    w40     27      1091    
747      Muckenfuss Hedi                Tg Neuffen                      1954    1:58:16    w45     30      1875    
748      Gayer Peter                    TSV Nurrdorf                    1948    1:58:18     m50    63      1881    
749      Müller Andreas                 LLG Wonnegau                    1963    1:58:21     m35    127     1438    
750      Baumstark Birgit               SV Feuerbach                    1964    1:58:23    w35     34      1028    
751      Hiller Michael                 Boehl-Iggelheim                 1942    1:58:25     m60    18      1260    
752      Thoma Dr. Michael              Waldluich                       1960    1:58:29     m40    142     1823    
753      Stepp Otto                     VT Zweibrücken                  1929    1:58:33     m70    2       1627    
754      Stepp Wolfgang                 VT Zweibrücken                  1943    1:58:35     m55    30      1628    
755      Wüst Gerhard                   LLG Drei Buchen                 1939    1:58:37     m60    19      1766    
756      Merkel Roland                  Polizeirevier Rastatt           1961    1:58:39     m40    143     1417    
757      Leicht Peter                   TV Forst Triatlon               1966    1:58:43     m35    128     1927    
758      Meizinger Elvira               LGV Jöhlingen                   1954    1:58:46    w45     31      1950    
759      Dehm Hans                      LGV Joehlingen                  1943    1:58:47     m55    31      1954    
760      Bopp Norbert                   Pirmasens                       1951    1:58:47     m50    64      1860    
761      Pehlke Jörg                    Paradigma                       1969    1:58:48     m30    68      1475    
762      Heubach Wolfgang               LT Weiden                       1957    1:58:58     m45    123     1258    
763      Bastim Bernd                   Eggenstein                      1959    1:59:00     m40    144     1945    
764      Michelberger Claudia           Lichtbund Karlsruhe             1965    1:59:01    w35     35      1912    
765      Michelberger Andreas           Lichtbund Karlsruhe             1961    1:59:02     m40    145     1913    
766      Bose Christiane                Engelhorn                       1970    1:59:06    w30     18      1951    
767      Harnisch Klaus                 TSG Maxdorf                     1946    1:59:08     m55    32      1224    
768      Henschel Frank                 BSV Grün-Weiß Wesel-Fluren      1973    1:59:10     mhk    45      1249    
769      Schmidt Gabriele               Donsieders                      1951    1:59:12    w50     8       1568    
770      Baumann Roland                 Polizeirevier Rastatt           1960    1:59:14     m40    146     1027    
771      Kaliwoda Harald                HK Gießen                       1954    1:59:15     m45    124     1295    
772      Schulze Eva                    SG 1. Mai                       1966    1:59:22    w35     36      1584    
773      Schulze Katrin                 SG 1. Mai                       1966    1:59:23    w35     37      1585    
774      Neugebauer Gerd                Stuttgart                       1963    1:59:24     m35    129     1460    
775      Rollwa Hildegard               TSG Maxdorf                     1953    1:59:31    w45     32      1516    
776      Schweitzer Jutta               TUS Eschringen                  1940    1:59:48    w60     2       1596    
777      Löhr Hans-Gerd                 Kandel                          1952    1:59:56     m50    65      1385    
778      Neufang Direk                  Grünstadt                       1967    1:59:57     m35    130     1459    
779      Müssig Kai                     BSG Fiducia                     1964    2:00:07     m35    131     824     
780      Karg Wolfgang                  Pirmasens                       1957    2:00:10     m45    125     1300    
781      Wagner Kerstin                 LG Hardt Lauftreff              1966    2:00:14    w35     38      1907    
782      Brock Manfred                  TV Huchenfeld                   1949    2:00:18     m50    66      1072    
783      Sippli Manfred                 IGL Reutlingeng                 1940    2:00:26     m60    20      1836    
784      Schenck Lothar                 Burrweiler                      1955    2:00:27     m45    126     1545    
785      Gläßge Andreas                 Frankweiler                     1963    2:00:30     m35    132     1189    
786      Pelzer Reinhard                LG Geroldseck Lahr              1952    2:00:37     m50    67      1476    
787      Gehrmann Sigrid                LG Neckar-Enz                   1946    2:00:39    w55     2       1177    
788      Burger Beate                   TV Brücken                      1958    2:00:43    w40     28      1081    
789      Fehrenz Thilo                  Roter Stern Bubach              1962    2:00:44     m40    147     1145    
790      Bodin Frank                    Karlsruhe                       1964    2:00:49     m35    133     1759    
791      Kästel Andrea                  TG Waldsee                      1959    2:01:02    w40     29      1824    
792      Drum Paul                      Kehl                            1954    2:01:03     m45    127     1117    
793      Eichert Maren                  TV Frankenstein                 1977    2:01:05    whk     12      1134    
794      Coböke Karl-Heinz              BSG Fiducia                     1958    2:01:18     m40    148     825     
795      Riehle Helmut                  SV Ohmenhausen                  1928    2:01:25     m70    3       1504    
796      Bähr Monika                    PSV Heidelberg                  1959    2:01:28    w40     30      1015    
797      May Klaus                      TVA Altbach                     1961    2:01:39     m40    149     1410    
798      Minges Peter                   SG Großfischlingen              1943    2:01:47     m55    33      1960    
799      Geil Sönke                     TTVWH                           1958    2:01:54     m40    150     1181    
800      Röther Hedwig                  TV Rheinzabern                  1956    2:01:56    w45     33      1526    
801      Lang Stefanie                  Kehl                            1976    2:02:02    whk     13      1366    
802      Froeberg-Suberg Roswitha       Therme LT Böblingen             1958    2:02:03    w40     31      1163    
803      Luthardt Kerstin               Bühl                            1969    2:02:11    w30     19      1391    
804      Ammon Ulrike                   SG Großfischlingen              1961    2:02:16    w40     32      1007    
805      Michel Marianne                SV Waldesch                     1956    2:02:20    w45     34      1425    
806      Meyers Claudia                 Mariarother Rennschnecken       1960    2:02:20    w40     33      1424    
807      Hoffmann Yasmin                Engelhorn Sports                1977    2:02:35    whk     14      1267    
808      Seeger Steffen                 ?                               1967    2:02:43     m35    134     1598    
809      Ulrich Norbert                 Pirmasens                       1957    2:02:51     m45    128     1857    
810      Tomzig Erich                   LT Dünnwalder TV                1941    2:02:56     m60    21      1810    
811      Werling Alfred                 SC Ilbesheim                    1956    2:02:57     m45    129     1757    
812      Kordges Inge                   LT DJK Andernach                1973    2:03:01    whk     15      1337    
813      Hartmann Uwe                   LT DJK Andernach                1972    2:03:02     m30    69      1229    
814      Rieder Werner                  MC Haßloch                      1965    2:03:10     m35    135     1503    
815      Kos Renate                     MTV Stuttgart                   1949    2:03:13    w50     9       1338    
816      Henschen Niko                  Waldbronn                       1966    2:03:15     m35    136     1863    
817      Corconas John                  Waldorf                         1944    2:03:22     m55    34      1956    
818      Lang Beate                     LT Karlstern                    1967    2:03:25    w35     39      1362    
819      Metzer Monika                  TSG Maxdorf                     1959    2:03:29    w40     34      1421    
820      Vogt Sebastian                 FFW Annweiler                   1984    2:03:34     mja    6       1661    
821      Rosenbach Jürgen               LG Leiningerland                1960    2:03:40     m40    151     1520    
822      Sippli Hans-Jürgen             IGL Reutlingen                  1939    2:03:47     m60    22      1840    
823      Hellwig Ralf                   TUS Glan-Münchweiler            1960    2:03:52     m40    152     1246    
824      Denzer Ute                     SSC Karlsruhe                   1961    2:03:58    w40     35      1101    
825      Lässle Rosi                    LG Geroldseck Lahr              1959    2:03:59    w40     36      1368    
826      Reining Sieglinde              LTC Mutterstadt                 1939    2:04:04    w60     3       1915    
827      Jirele Achim                   TVA Altbach                     1956    2:04:12     m45    130     1287    
828      Schorck Ulrike                 TSV Aschbach                    1957    2:04:13    w45     35      1936    
829      Stojetz Petra                  TSV Aschbach                    1963    2:04:14    w35     40      1633    
830      Schweizer Joachim              VFB Grötzingen                  1958    2:04:15     m40    153     1889    
831      Röhm Ellen                     LTG Kämpfelbach                 1932    2:04:21    w70     1       1511    
832      Petri Heike                    TV Obergrombach                 1965    2:04:23    w35     41      1478    
833      Wenz Ernst                     LC Haßloch                      1939    2:04:33     m60    23      1682    
834      Dahl Claudia                   Langen                          1963    2:04:39    w35     42      1097    
835      Pfaffenberger Jürgen           VFL Goldstein                   1964    2:04:40     m35    137     1479    
836      Kern Gaby                      TSV Kandel                      1973    2:04:43    whk     16      1308    
837      Gerse Walter                   Paradigma                       1956    2:04:48     m45    131     1185    
838      Lohrer Ute                     TSV Kuppingen                   1965    2:04:52    w35     43      1386    
839      Salomon Carmen                 LT Kandel                       1957    2:05:00    w45     36      1765    
840      Kaufmann Elke                  TV Rheinzabern                  1959    2:05:07    w40     37      848     
841      Schlösser Daniel               TV Obergrombach                 1981    2:05:16     mhk    46      1559    
842      Bohlender Frank                TSG Jockgrim                    1963    2:05:42     m35    138     1744    
843      Bauer Gerhard                  SC Neuburgweier                 1959    2:05:43     m40    154     1745    
844      Dreßler Eric                   TSV Neulenstett/Batminton       1973    2:06:00     mhk    47      1896    
845      Gruber Carmen                  Neibsheimer Hügelstürmer        1966    2:06:01    w35     44      1207    
846      Regending Bernd                Laufteam Hegele                 1966    2:06:02     m35    139     810     
847      Dietrich Sonja                 TSV Kuppingen                   1968    2:06:07    w30     20      1107    
848      Händel Manfred                 TVE Weiher                      1954    2:06:17     m45    132     846     
849      Hoffmann Erika                 Engelhorn Sports                1950    2:06:25    w50     10      1263    
850      Kretschmann Angela             BSG SV-Versicherungen           1961    2:06:31    w40     38      1769    
851      Siegel-Sarica Susanne          BSG SV Versicherungen           1977    2:06:31    whk     17      1835    
852      Fels Volker                    Heidelberg                      1961    2:06:32     m40    155     1147    
853      Kiesow Martina                 SV Leingarten                   1964    2:06:47    w35     45      1311    
854      Römbell Peter                  Dalemer Renntiere               1957    2:06:49     m45    133     1518    
855      Sezer Nurettin                 TSG Maxdorf                     1959    2:06:52     m40    156     1605    
856      Buse Siglinde                  Engelhorn Team                  1949    2:06:55    w50     11      1961    
857      Polletin Marco                 Waldbronn                       1979    2:06:59     mhk    48      1485    
858      Grimmel-Berggötz Karin         SV Leingarten                   1961    2:07:04    w40     39      1199    
859      Stodden Achim                  Dalemer Renntiere               1973    2:07:17     mhk    49      1631    
860      Fickinger Maxi                 Dalemer Renntiere               1963    2:07:36     m35    140     1149    
861      Seiwerth Gerhard               Frankenthal                     1964    2:07:44     m35    141     1604    
862      Herold Peter                   PSV Heidelberg                  1954    2:07:51     m45    134     1252    
863      Müller Ursula                  LT TUS Lonnig                   1944    2:07:55    w55     3       1448    
864      Fritzsche Sabine               TSV Hirschau                    1968    2:08:00    w30     21      1160    
865      Roh Sonja                      TSV Hirschau                    1953    2:08:12    w45     37      1510    
866      Drabold Alfred                 Frankenthal                     1963    2:08:20     m35    142     1113    
867      Getto Joachim                  Laufteam Hegele                 1970    2:08:23     m30    70      811     
868      Schmid Hermann                 ver.di                          1951    2:08:24     m50    68      1565    
869      Grimmer Sylke                  LTF Marpingen                   1964    2:08:33    w35     46      1200    
870      Fassl Gottfried                Durbach                         1952    2:08:42     m50    69      1144    
871      Harms Tim                      Karlsruhe                       1975    2:08:49     mhk    50      1223    
872      Weber Günter                   SV Sasbach                      1954    2:08:53     m45    135     1672    
873      Hennhöfer Irma                 LT Völkersbach                  1947    2:08:54    w55     4       1248    
874      Alt Bärbel                     LTF Marpingen                   1968    2:08:55    w30     22      1004    
875      Schütz Maria                   LTF Marpingen                   1954    2:08:56    w45     38      1591    
876      Koch Helmut                    LTF Marpingen                   1941    2:08:57     m60    24      1326    
877      Kammerer Irene                 Homburg                         1964    2:09:09    w35     47      829     
878      Schindler Hans                 Ski u. Wr. Kirrberg             1949    2:09:10     m50    70      1870    
879      Habel Brigitte                 SV Ulm Jungingen                1946    2:09:31    w55     5       1853    
880      Pruss Willi                    VLG Maximilliansau              1938    2:09:36     m60    25      1922    
881      Roßnagel Sirien                TSV Kuppingen                   1970    2:09:48    w30     23      1525    
882      Krieger Ursula                 DHU Karlsruhe                   1955    2:10:08    w45     39      1352    
883      Schumann Thorsten              KSG Gerlingen                   1985    2:10:14     mja    7       1587    
884      Koch Barbara                   LTF Marpingen                   1944    2:10:41    w55     6       1325    
885      Schumann Karin                 KSG Gerlingen                   1958    2:11:01    w40     40      1586    
886      Wendelmuth Inge                TV Bad Bergzabern               1943    2:11:08    w55     7       1751    
887      Schröder Helmut                ASG Soonwald                    1949    2:11:29     m50    71      1977    
888      Taafel Andrea                  Hagenbach                       1964    2:11:40    w35     48      1643    
889      Junghanns Michael              Karlsruhe                       1970    2:11:49     m30    71      1292    
890      Eckenrode Craig                ?                               1963    2:11:59     m35    143     1125    
891      Aschenbrenner Michael          Augsburg                        1968    2:12:08     m30    72      1010    
892      Drabold Uwe                    Frankenthal                     1965    2:12:12     m35    144     1114    
893      Heptner Michaela               mein-erster-marathon.de         1978    2:12:14    whk     18      1250    
894      Düll Norbert                   Karlsruhe                       1965    2:12:16     m35    145     1120    
895      Ender Jürgen                   LT Kirrlach                     1960    2:12:25     m40    157     1136    
896      Küsters Gertrud                Kandel                          1958    2:12:35    w40     41      1747    
897      Rausch Wolfgang                SFD Düsseldorf                  1952    2:12:35     m50    72      1746    
898      Leidinger Anja                 LTF Marpingen                   1964    2:13:08    w35     49      1374    
899      Breier Harald                  LT Heidelberg                   1942    2:13:14     m60    26      815     
900      Lindenfelser Uwe               Weingarten                      1962    2:13:17     m40    158     1380    
901      Niedermaier Eva                Weingarten                      1957    2:13:18    w45     40      1461    
902      Becker Petra                   Karlsruhe                       1958    2:14:11    w40     42      1034    
903      Ohler Johann                   Neustadt                        1955    2:14:22     m45    136     1941    
904      Eisele Peter                   SV Langensteibach               1946    2:14:47     m55    35      1845    
905      Behr Oskar                     VLG Maximiliansau               1949    2:16:37     m50    73      1036    
906      Specht Robert                  SG Stern Sindelfingen           1966    2:17:47     m35    146     1616    
907      Welter Karin                   LTF Marpingen                   1959    2:21:17    w40     43      839     
908      Krebs Eva-Maria                Seltz / France                  1966    2:21:35    w35     50      1347    
909      Boss Armin                     Feudenheim                      1964    2:21:48     m35    147     1065    
910      Scherf Karl-Heinz              Dalemer Renntiere               1960    2:26:44     m40    159     1546    
911      Kästel Waltraud                LT Ettlingen                    1942    2:26:53    w60     4       1302    
912      Rice Sheila Anne               TG Viktoria Augsburg            1949    2:31:27    w50     12      1501    
913      Wendelmuth Rolf                TV Bad Bergzabern               1938    2:45:23     m60    27      1681    
914      Klinnert-Weber Ursula          LC DJK Mannheim                 1956    2:45:24    w45     41      1320    
915      Metz Kristin                   TV Bad Bergzabern               1964    2:45:24    w35     51      1420    
916      Metz Klaus                     TV Bad Bergzabern               1959    2:45:25     m40    160     1419    
917      Schlimmer Peter                TV Bad Bergzabern               1947    2:45:26     m55    36      1557