Kandel Marathon am 10.03.02
Platz    Name                            Verein                         JG      Zeit       Klas    Rang    Stnr    
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1        Holovnytskyy Oleksandr          LCS Spiridon                   1975    2:27:25     mhk    1       22      
2        Honold Frank                    TSV Kusterdingen               1969    2:29:14     m30    1       22      
3        Weis Bernd                      SG Dettingen/ Erms             1968    2:33:59     m30    2       50      
4        Sommer Michael                  EK Schwaikheim                 1964    2:35:10     m35    1       44      
5        Wäsch Jan                       LG Odenwald                    1969    2:36:12     m30    3       49      
6        Dehaut Helmut                   VT Zweibrücken                 1961    2:36:52     m40    1       8       
7        Henninger Karl                  LG Geroldseck Lahr             1951    2:36:56     m50    1       19      
8        Hooß Jörg                       LTF Marpingen                  1964    2:40:22     m35    2       1       
9        Himmelsbach Ralf                Team Ralphïs Sport-Eck Wehr    1975    2:41:26     mhk    2       20      
10       Baier Andreas                   LSG Karlsruhe                  1969    2:42:46     m30    4       1       
11       Richthammer Josef               SV Freudenberg                 1957    2:42:59     m45    1       37      
12       Bross Arthur                    Leonberg                       1961    2:44:26     m40    2       6       
13       Schedlbauer Gerhard             TG Viktoria Augsburg           1971    2:44:51     m30    5       59      
14       Herz Winfried                   TG Viktoria Augsburg           1959    2:44:59     m40    3       59      
15       Bronner Wolfgang                LG Sulzburg-Laufen             1956    2:45:52     m45    2       6       
16       Brevetti Pasqual                Eichelthal Oermingen           1966    2:46:34     m35    3       6       
17       Lukas Jens                      LSG Karlsruhe                  1966    2:47:40     m35    4       66      
18       Blase Henrich                   LG Einsurance                  1967    2:47:52     m35    5       66      
19       Winter Manni                    MBB SG Augsburg                1958    2:48:24     m40    4       61      
20       Bischoff Johannes               LSV Basel                      1951    2:48:47     m50    2       4       
21       Ryll Christian                  ASG Tria Hockenheim            1963    2:49:10     m35    6       39      
22       Schaupp Karl Heinz              TV/DJK Hammelburg              1970    2:49:37     m30    6       40      
23       Höschele Jochen                 EK Schwaikheim                 1968    2:50:12     m30    7       22      
24       Hammerl Richard                 LG Zusam                       1967    2:50:16     m35    7       17      
25       Tabowillot Wolfgang             Heidelberg                     1958    2:51:03     m40    5       65      
26       Strosny Ren‚                    EK Schwaikheim                 1973    2:51:17     mhk    3       47      
27       Jäger Uwe                       TUS Schaidt                    1965    2:51:49     m35    8       23      
28       Davies Alan                     Konstanz                       1978    2:52:10     mhk    4       8       
29       Härle Armin                     EK Schwaikheim                 1957    2:52:16     m45    3       18      
30       Schmid Hans                     Lengwil                        1953    2:52:34     m45    4       54      
31       Lehberger Andreas               SV Hohenwettersbach            1965    2:52:47     m35    9       29      
32       Morhoff Andreas                 LTG Fellbach                   1960    2:52:52     m40    6       33      
33       Kroner Hans                     TB Beinstein                   1958    2:53:10     m40    7       27      
34       Ruile Stefan                    LG Einsurance                  1968    2:53:40     m30    8       66      
35       Kaub Bernd                      TV Offenbach                   1970    2:53:58     m30    9       24      
36       Klorer Peter                    LT Endingen                    1952    2:54:16     m50    3       61      
37       Dollinger Carsten               TV Offenbach                   1970    2:54:17     m30    10      9       
38       Kraus Benjamin                  LG Forchheim                   1978    2:54:25     mhk    5       27      
39       Bernhard Isabella               TSG Maxdorf                    1966    2:54:28    w35     1       4       
40       Meier Alois                     SV Freudenberg                 1958    2:54:50     m40    8       32      
41       Hedelt Frank                    LC DJK Mannheim                1954    2:55:22     m45    5       18      
42       Schwaab Bernhard                TV Maikammer                   1962    2:55:39     m40    9       43      
43       Genkel Jens                     TG Viktoria Augsburg           1963    2:56:03     m35    10      59      
44       König Hans                      LG Sulzburg-Laufen             1950    2:56:08     m50    4       26      
45       Schweigler Eric                 LT Endingen                    1961    2:56:16     m40    10      44      
46       Kopp Werner                     SFV Aurau                      1957    2:56:31     m45    6       26      
47       Matheis Heinz                   LV KÖ Pirmasens                1959    2:56:33     m40    11      31      
48       Körner Paul                     SG Suderwich                   1947    2:56:42     m55    1       26      
49       Hirschinger Klaus               TUS Erfweiler                  1961    2:56:52     m40    12      54      
50       Rothschmitt Thomas              TSV Annweiler                  1957    2:57:08     m45    7       62      
51       Bühler Hartmut                  TV Herbolzheim                 1957    2:57:10     m45    8       7       
52       Mölders Dirk                    BSV Grün-Weiß Wesel-Fluren     1966    2:57:31     m35    11      32      
53       Langlotz Martin                 TSG Maxdorf                    1958    2:57:39     m40    13      29      
54       Kuntz Karl-Emil                 TV Hatzenbühl                  1958    2:58:46     m40    14      53      
55       Geier Wolfgang                  ASG Tria Hockenheim            1961    2:58:59     m40    15      15      
56       Riebel Andreas                  Poseidon Worms                 1973    2:59:07     mhk    6       38      
57       Bodewig Josef                   LTF Köllertal                  1952    2:59:34     m50    5       5       
58       Heublein Ralph                  LTG Ladenburg                  1972    2:59:35     m30    11      20      
59       Gorges Robert                   LSG Saarlouis                  1958    2:59:50     m40    16      16      
60       Randt Christoph                 LT Hemsbach                    1954    2:59:55     m45    9       36      
61       Schmidt Erhard                  LGV Jöhlingen                  1956    3:00:06     m45    10      42      
62       Steißlinger Ralf                Pfullingen                     1965    3:00:33     m35    12      46      
63       Riedel Rudolf                   LG Alzey                       1956    3:00:42     m45    11      38      
64       Will Jochen                     SV Kirchheimbolanden           1967    3:00:52     m35    13      50      
65       Renier Dominique                St. Leon-Rot                   1965    3:00:53     m35    14      37      
66       Knauber Kurt                    LC Schifferstadt               1959    3:01:07     m40    17      63      
67       Nufz Markus                     FC Untertalheim                1964    3:01:16     m35    15      63      
68       Platz Bernhard                  TV Maikammer                   1965    3:01:23     m35    16      35      
69       Wagner Constanze                TV Rheinau-Mannheim            1963    3:01:58    w35     2       66      
70       Jansen Robert                   LG Mönchengladbach             ----    3:01:58     mhk    7       23      
71       Zwer Martin                     Offenburg                      1960    3:01:59     m40    18      61      
72       Grunwald Ralf                   ASG Tria Hockenheim            1968    3:02:55     m30    12      17      
73       Möwald Reiner                   LC Haßloch                     1971    3:03:09     m30    13      33      
74       Bässler Claus                   SPV Nürtingen                  1952    3:03:10     m50    6       2       
75       Wagner Walter                   TV Rheinau-Mannheim            1953    3:03:19     m45    12      66      
76       Hillmer Oliver                  LG Sulzburg-Laufen             1963    3:03:24     m35    17      20      
77       Rennwald Klaus                  FV Kehl                        1963    3:03:25     m35    18      58      
78       Kirschke-Deck Viola             TSG Heidelberg                 1967    3:03:28    w35     3       25      
79       Rebmann Markus                  LAG Saarbrücken                1963    3:03:47     m35    19      36      
80       Kranzer Volker                  SSC Karlsruhe                  1952    3:04:13     m50    7       27      
81       Baque Hans                      1. FC Kaiserslautern           1958    3:04:25     m40    19      1       
82       Bohlender Dieter                TV Hatzenbühl                  1957    3:04:32     m45    13      5       
83       Knörr Rainer                    SV Großhabersdorf              1962    3:04:35     m40    20      56      
84       Grosser Guido                   Stuttgart                      1966    3:04:39     m35    20      64      
85       Schlecht Marcus                 Saar 05 Saarbrücken            ----    3:04:41     mhk    8       63      
86       Klever Bertold                  ASG Tria Hockenheim            1952    3:04:55     m50    8       25      
87       Kurz Hans-Peter                 Villingen                      1963    3:05:05     m35    21      28      
88       Bender Heinz                    Ettlingen                      1961    3:05:28     m40    21      3       
89       Crocicchia Rizziero             LLG Landstuhl                  1964    3:05:47     m35    22      7       
90       Wist Thomas                     Hochdorf                       1971    3:05:50     m30    14      51      
91       Bell Johannes                   TV Offenbach                   1970    3:05:57     m30    15      3       
92       Tabel Horst                     Kirchentellinsfurt             1967    3:06:32     m35    23      47      
93       Thannreuter Roland              TF Feuerbach                   1948    3:06:42     m50    9       48      
94       Rosenkranz Matthias             Karlsruher Lemminge            1964    3:07:40     m35    24      39      
95       Zech Michael                    LG Reimsbach / Oppen           1971    3:07:44     m30    16      51      
96       Schween Hans-Werner             SSC Hanau-Rodenbach            1948    3:07:49     m50    10      58      
97       Maier Roland                    TF Feuerbach                   1960    3:07:57     m40    22      30      
98       Hartmann Franz                  TB Hermersberg                 1949    3:08:30     m50    11      18      
99       Schiess Lothar                  ASC Konstanz                   1948    3:08:43     m50    12      41      
100      Ulbricht Olaf                   TG Wallertheim                 1951    3:08:56     m50    13      48      
101      Blankenberg Klaus               LT Heimbach-Weis               1965    3:09:15     m35    25      4       
102      Bollinger Klemens               SV Nikar Heidelberg            1967    3:09:23     m35    26      5       
103      Leischwitz Pedro                ASG Tria Hockenheim            1958    3:09:35     m40    23      29      
104      Stephan Oskar                   ASG Tria Hockenheim            1960    3:09:40     m40    24      46      
105      Pauer Matthias                  Leonberg                       1966    3:09:57     m35    27      35      
106      Sarica Senay                    BSG SV Versicherungen          1969    3:10:01     m30    17      40      
107      Scheydt Norbert                 TUS Schaidt                    1951    3:10:19     m50    14      41      
108      Hesselbach Edgar                TV Hammelburg                  ----    3:10:28     mhk    9       20      
109      Ernst Frank                     BILD Stuttgart                 1963    3:10:38     m35    28      11      
110      Stowasser Jürgen                Magstadt                       1963    3:11:03     m35    29      46      
111      Reuter Hans Günter              LT Renningen                   1953    3:11:24     m45    14      37      
112      Vogel Rudi                      Sv St.Wendel                   1945    3:12:13     m55    2       62      
113      Krämer Walter                   LSG Saarlouis                  1961    3:12:21     m40    25      27      
114      Wallesch Rene                   100 Marathon Club              1972    3:12:26     m30    18      49      
115      Hinz Willy                      Mannheim                       1950    3:12:27     m50    15      21      
116      Widmann Bernhard                LG Welfen                      1949    3:12:29     m50    16      50      
117      Groß Joachim                    Grojo's LTF Elversberg         1965    3:12:34     m35    30      16      
118      Hampp Dietmar                   LG Filder                      1951    3:12:43     m50    17      18      
119      Graf Volker                     DJK Käfertal-Waldhof           1965    3:13:00     m35    31      16      
120      Pählke Frank                    Karlsruher Lemminge            1973    3:13:06     mhk    10      61      
121      Ames Hans                       LTF Marpingen                  1963    3:13:11     m35    32              
122      Heuser Jens                     Lauf Tick Brombach             1962    3:13:13     m40    26      55      
123      Drescher Anke                   SSC Rodenbach                  1967    3:13:14    w35     4       9       
124      Schulz Johannes                 LTF Marpingen                  1951    3:13:34     m50    18      43      
125      Ferchow Karsten                 LAV Tübingen                   1958    3:13:39     m40    27      13      
126      Lemperle Reiner                 ASG Tria Hockenheim            1965    3:13:45     m35    33      30      
127      Klein-Braun Barbara             LAG Saarbrücken                1955    3:13:47    w45     1       25      
128      Martin Norbert                  LT Endingen                    1954    3:13:58     m45    15      31      
129      Hebich Thomas                   TSG Maxdorf                    1970    3:14:05     m30    19      18      
130      Luginger Manfred                Polizei Landshut               1946    3:14:24     m55    3       30      
131      Klein Harald                    TV Zotzenheim                  1955    3:15:32     m45    16      64      
132      Gübel Ekkehard                  LSG Karlsruhe                  1942    3:15:41     m60    1       17      
133      Andler Reiner                   LTF Marpingen                  1960    3:15:42     m40    28              
134      Uttendorfer Wolfgang            DAV Ludwigsburg                1962    3:16:08     m40    29      48      
135      Stattmüller Jürgen              TV Bad Bergzabern              1966    3:16:44     m35    34      45      
136      Lindel Wolfgang                 Giengen                        1965    3:16:56     m35    35      30      
137      Rüth Grudrun                    EK Schwaikheim                 1951    3:16:57    w50     1       39      
138      Henschel Johannes               BSV Grün-Weiß Wesel-Fluren     1944    3:17:02     m55    4       19      
139      Conrad Michael                  Triathlon Jägersburg           1967    3:17:09     m35    36      7       
140      Timmermann Gerhard              TSV Berkersheim                1945    3:17:17     m55    5       55      
141      Riedel Werner                   TSV Hauenstein                 1961    3:17:28     m40    30      57      
142      Schlipf Thorsten                VFL Sindelfingen Triathlon     1972    3:17:55     m30    20      41      
143      Laule Reinhard                  LT Altburg                     1962    3:18:02     m40    31      29      
144      Erbsland Günther                LC DJK Mannheim                1956    3:18:08     m45    17      11      
145      Häusler Franz                   GFF Pfullendorf                1954    3:18:13     m45    18      56      
146      Correc Pascal                   TV Rodenbach                   1971    3:18:17     m30    21      7       
147      Mayer Friedrich                 DJK Schwäbisch Gmünd           1959    3:18:19     m40    32      31      
148      Haffner Etienne                 LT Südwest                     1959    3:18:25     m40    33      54      
149      Lachmann Helmut                 SV Jungingen                   1957    3:18:30     m45    19      28      
150      Rüster Joachim                  Emmendingen                    1965    3:18:44     m35    37      39      
151      Meier Stefan                    TV Maikammer                   1963    3:18:50     m35    38      32      
152      Küst Joachim                    SG Forschungszentrum           1959    3:18:53     m40    34      28      
153      Hoffmann Daniel                 LV Merzig                      1967    3:18:57     m35    39      21      
154      Eichmann Josef                  VFL Bellheim                   1955    3:19:20     m45    20      10      
155      Reddmann Gerhard                VFL Bellheim                   1959    3:19:20     m40    35      37      
156      Lorenz Volker                   LSG Iffezheim                  1958    3:19:28     m40    36      60      
157      Gutowski Michael                SSV Raunheim                   1959    3:19:29     m40    37      17      
158      Selch Werner                    SV Amberg                      1951    3:19:34     m50    19      44      
159      Klink Ralf                      TSV Goddelau                   1965    3:19:42     m35    40      63      
160      Engel Manfred                   LF Bönen                       1941    3:19:54     m60    2       11      
161      Bartels Birgit                  SV Kirchzarten                 1969    3:20:09    w30     1       1       
162      Starzetz Wojtek                 Fudokan Heidelberg             1974    3:20:19     mhk    11      45      
163      Rokossa Alfred                  ASG Tria Hockenheim            1960    3:20:36     m40    38      38      
164      Kiffe Manfred                   SKG Rossdorf                   1961    3:20:38     m40    39      63      
165      Kohn Holger                     Pforzheim                      1950    3:21:05     m50    20      64      
166      Muller Vincent                  Tübingen                       1973    3:21:09     mhk    12      56      
167      Schnorr Andreas                 LT Heimsheim                   1966    3:21:10     m35    41      65      
168      Nußbaum Helmut                  TSV Bobingen                   1964    3:21:16     m35    42      34      
169      Mausser Wilhelm                 TV Heilsbronn                  1959    3:21:25     m40    40      31      
170      Pink Günter                     LC Völklingen                  1953    3:21:35     m45    21      35      
171      Kendl Helmut                    TSV Berkersheim                1956    3:21:40     m45    22      55      
172      Müller Wolfgang                 Balingen                       1954    3:22:04     m45    23      33      
173      Stachel Erich                   TV Maikammer                   1946    3:22:23     m55    6       45      
174      Pohl Werner                     Mönchengladbacher LG           1956    3:22:45     m45    24      56      
175      Deussen Reiner                  LG Mönchengladbach             1952    3:22:46     m50    21      8       
176      Marcour Wilfried                BSV Grün-Weiß Wesel-Fluren     1941    3:22:54     m60    3       31      
177      Groß Frank                      LG Offenburg                   1971    3:22:56     m30    22      16      
178      Thalau Oliver                   TB Bad Cannstatt               1971    3:23:00     m30    23      47      
179      Rüdig Otmar                     LT Heimbach-Weis               1943    3:23:05     m55    7       65      
180      Wiedemann Brigitte              TSV Bobingen                   1963    3:23:06    w35     5       50      
181      Hensen Helke                    LG Mörfelden-Walldorf          1950    3:23:13     m50    22      19      
182      Lang Günther                    Reutlingen                     1956    3:23:20     m45    25      29      
183      Baumstark Armin                 SV Feuerbach                   1962    3:23:41     m40    41      2       
184      Schell Klaus                    LG Geroldseck Lahr             1955    3:23:56     m45    26      41      
185      Reidenbach Daniel               ASG Tria Hockenheim            1977    3:24:18     mhk    13      37      
186      Kaluza Steffen                  LT LC DJK Erbach               1969    3:24:19     m30    24      24      
187      Kleditzsch Stefan               LT Uni Heidelberg              1973    3:24:32     mhk    14      25      
188      Vogg Walter                     Dinkelscherben                 1964    3:24:42     m35    43      60      
189      Starke Gerd Martin              TSV Weinsberg                  1955    3:24:44     m45    27      59      
190      Hirsch Rainer                   ASG Tria Hockenheim            1950    3:24:57     m50    23      66      
191      Schittone Vincenzo              TSV Altenburg                  1948    3:25:08     m50    24      41      
192      Zunn Dieter                     TSG Maxdorf                    1960    3:25:20     m40    42      52      
193      Staiger Christian               SC Königsbrunn                 1971    3:25:22     m30    25      45      
194      Wurster Werner                  LT Schömberg                   1954    3:25:24     m45    28      51      
195      Kernert Norbert                 TSV Untergrombach              1953    3:25:27     m45    29      63      
196      Wiltgen Georges                 LT Hesper                      ----    3:25:31     mhk    15      50      
197      Gisin Rainer                    Kehl                           1948    3:25:37     m50    25      15      
198      Fuchs Axel W.                   Gazelle Pforzheim              1956    3:25:45     m45    30      14      
199      Kapper Jakob                    VT Frankenthal                 1934    3:25:49     m65    1       24      
200      Anselment Gaby                  TV Hatzenbühl                  1960    3:25:51    w40     1               
201      Baum Torben                     DLRG Neustadt                  1974    3:25:55     mhk    16      2       
202      Szkudlapski Nikolaus-Eckhard    TSV Freckenfeld                1956    3:25:58     m45    31      47      
203      Keser Martin                    Reutlingen                     1968    3:26:06     m30    26      24      
204      Riefer Klaus                    LTF Tri Winterbach             1956    3:26:07     m45    32      38      
205      Görgens Ralf                    TF Feuerbach                   1965    3:26:09     m35    44      16      
206      Schütz Jürgen                   LTF Marpingen                  1960    3:26:19     m40    43      43      
207      Hinkel Friedrich                TV Lemberg                     1940    3:26:33     m60    4       20      
208      Sanitz Dieter                   VSV Büchig                     1935    3:26:47     m65    2       40      
209      Di Leone Ignazio                LG Leinfelden-Echterdingen     1960    3:26:50     m40    44      8       
210      Ratzel Rainer                   LG Leinfelden-Echterdingen     1954    3:26:50     m45    33      36      
211      Stojetz Werner                  TSV Aschbach                   1964    3:27:04     m35    45      46      
212      Lüdtke Bernd                    Hochdorf Assenheim             1964    3:27:10     m35    46      64      
213      Dilger Josef                    USC Freiburg                   1956    3:27:15     m45    34      9       
214      Benz Hubert                     USC Freiburg                   1952    3:27:15     m50    26      3       
215      Fischer Michael                 AFC Neupotz                    1963    3:27:22     m35    47      53      
216      Threm Jürgen                    LT Ritterstraße                1958    3:27:55     m40    45      48      
217      Bähr Uwe                        PSV Heidelberg                 1955    3:28:00     m45    35      1       
218      Britz Herbert                   LSG Karlsruhe                  1950    3:28:03     m50    27      6       
219      Breitbarth Ralf                 LC Völklingen                  1962    3:28:22     m40    46      6       
220      Föllmer Hans Joachim            LC Völklingen                  1959    3:28:23     m40    47      13      
221      Bolwin Christofer               Nieder-Hilbersheim             1963    3:28:31     m35    48      5       
222      Dieringer Jörg                  Heidelberg                     1962    3:28:47     m40    48      8       
223      Schmitt Erich                   TG Wallertheim                 1955    3:28:50     m45    36      42      
224      Dawo Franz                      TUS Schaidt                    1951    3:28:58     m50    28      8       
225      Kopp Uwe                        LT TSG Ehingen                 1969    3:29:00     m30    27      26      
226      Zuth Jürgen                     Siegelsbach                    1964    3:29:02     m35    49      52      
227      Hoffmann Annette                LC DJK Mannheim                1955    3:29:08    w45     2       21      
228      Roth Klaus-Peter                TSG Nordwest Frankfurt         1959    3:29:22     m40    49      60      
229      Kowalski Manfred                Kehl-Kork                      1962    3:29:24     m40    50      27      
230      Friedrich Dieter                TSV Enzweihingen               1951    3:29:33     m50    29      14      
231      Aschwer Dr. Hermann             Drensteinfurt                  1947    3:29:34     m55    8       1       
232      Schneider Manfred               TV Kippenheim                  1960    3:29:35     m40    51      42      
233      Wolfer Andreas                  SG Dettingen/ Erms             1977    3:30:04     mhk    17      51      
234      Schmitt Klaus Dieter            LT Püttlingen                  1955    3:30:13     m45    37      42      
235      Rheude Helmut                   LG MuLi                        1949    3:30:24     m50    30      37      
236      Bösch Ulrich                    LBBW Landesbank BaWü           1966    3:30:26     m35    50      57      
237      Kemfert Karl-Heinz              TSV Mühlhausen                 1957    3:30:37     m45    38      58      
238      Möbus Dr. Helmut                TSG Maxdorf                    1955    3:30:39     m45    39      32      
239      Neuss Axel                      Teningen                       1962    3:30:45     m40    52      34      
240      Kleine-Rüschkamp Torsten        LG Seligenstadt                1959    3:30:54     m40    53      25      
241      Kohl Guido                      LT Ritterstraße                1955    3:31:09     m45    40      26      
242      Feller Franz                    LTF Marpingen                  1938    3:31:14     m60    5       12      
243      Hirsch Werner                   LC DJK Mannheim                1952    3:31:26     m50    31      21      
244      Pfleiderer Angelika             EK Schwaikheim                 1957    3:31:38    w45     3       35      
245      Barte Hans-Jürgen               LT Sulz am Eck                 1948    3:31:40     m50    32      1       
246      Schaffner Adolf                 TV Schallstadt-Wolfenweiler    1952    3:31:45     m50    33      40      
247      Höfler Thomas                   LLG Drei Buchen                1964    3:31:51     m35    51      21      
248      Röhm Walter Carlos              LTG Kämpfelbach                1935    3:32:19     m65    3       2       
249      Heinz Günter                    SG Stern Mannheim              1952    3:32:20     m50    34      19      
250      Schädler Gisela                 TV Hatzenbühl                  1957    3:32:43    w45     4       40      
251      Oswald Christian                Dossenheim                     1966    3:32:45     m35    52      34      
252      Berberich Holger                Obergrombach                   1963    3:32:49     m35    53      61      
253      Neuenfeld Detlef                LT Sindelfingen                1963    3:32:51     m35    54      34      
254      Roese Jörg                      TV Hatzenbühl                  1967    3:33:05     m35    55      53      
255      Willerich Josef                 TUS St. Martin                 1960    3:33:13     m40    54      50      
256      Ammon Volker                    SG Großfischlingen             1957    3:34:01     m45    41              
257      Zeh Bernd                       LPD Karlsruhe                  1953    3:34:30     m45    42      58      
258      Wiench Viktor                   LG Stadtbergen                 1951    3:34:36     m50    35      57      
259      Klamp Holger                    LAZ Lahn-Aar-Diez              1954    3:34:48     m45    43      25      
260      McCoy Jim                       LG Weinstraße                  1965    3:35:02     m35    56      31      
261      Kaiser Herbert                  LG Weinstraße                  1947    3:35:36     m55    9       23      
262      Adler Dr. Burkhart              Dauerlaufschule Köln           1953    3:35:42     m45    44              
263      Körner Joachim                  Ingstetten                     1966    3:35:43     m35    57      26      
264      Weigelt Joachim                 TSV Berkersheim                1950    3:35:58     m50    36      55      
265      Zöller Thomas                   TUS Griesheim                  1964    3:36:33     m35    58      52      
266      Kaiser Jürgen                   LC Waldachtal                  1968    3:36:50     m30    28      23      
267      Gerst Thomas                    TSG Kleinostheim               1958    3:36:54     m40    55      15      
268      Löhle Inge                      TV Hatzenbühl                  1964    3:37:01    w35     6       30      
269      Kemfert Peter                   SG Stern Stuttgart             1962    3:37:19     m40    56      57      
270      Dreher Michael                  Murrtal-Runners                1968    3:37:31     m30    29      9       
271      Heck Wendelin                   Laufende Väter Tübingen        1955    3:37:31     m45    45      18      
272      Stec Eugeniusz                  SG Stern Sindelfingen          1954    3:37:38     m45    46      45      
273      Zepf Reinhard                   Lahr                           1966    3:37:40     m35    59      54      
274      Bogenschuetz Alois              TF Feuerbach                   1945    3:37:46     m55    10      5       
275      Basel Daniel                    LT Hemsbach                    1952    3:37:56     m50    37      2       
276      Siefke Marcus                   A-Klasse Lackierung Rastatt    1966    3:37:57     m35    60      44      
277      Mühlen Monique                  LT Hesper                      1952    3:37:59    w50     2       33      
278      Kühfusz Rudi                    TV Bretten Triathlon           1954    3:38:12     m45    47      28      
279      Durner Hubert                   TC Obergriesbach               1961    3:38:16     m40    57      9       
280      Günther Gerhard                 Laufende Väter Tübingen        1949    3:38:18     m50    38      17      
281      Maier Elmar                     TSV Neukirch                   1962    3:38:22     m40    58      60      
282      Göressen Lambert                TUS Schaidt                    1950    3:38:26     m50    39      65      
283      Rüger Geert                     LT Allianz FD Göppingen        1949    3:38:31     m50    40      57      
284      Weber Michael                   Brombach                       1964    3:38:36     m35    61      49      
285      Renner Kilian                   Bruchsal                       1952    3:38:39     m50    41      58      
286      Scheeff Günter                  SG Stern Stuttgart             1952    3:38:40     m50    42      65      
287      Schnell Peter                   Edelweiß Göggingen             1955    3:38:45     m45    48      57      
288      Rastetter Bernd                 LG Hardt-Durmersheim           1958    3:38:50     m40    59      56      
289      Erhardt Rainer                  Amstetten-Stubersheim          1965    3:38:53     m35    62      11      
290      Stahl Claudia                   Heidenheim                     1959    3:39:03    w40     2       45      
291      Horn Dirk                       Kanuclub Oppenheim             1962    3:39:04     m40    60      22      
292      Krebs Jörg-Thomas               LT TÜV-Südwest                 1960    3:39:05     m40    61      27      
293      Keller Marlies                  TF Feuerbach                   1965    3:39:13    w35     7       57      
294      Kurth Michael                   Ginnheimer LT                  1962    3:39:14     m40    62      57      
295      Schorr Gerhard                  TSV Simmozheim                 1955    3:39:24     m45    49      43      
296      Blessing Christoph              Jockgrim                       1961    3:39:29     m40    63      5       
297      Sieferle Valentin               LFV                            1958    3:39:30     m40    64      58      
298      Hermersdorf Thomas              LC Völklingen                  1961    3:39:34     m40    65      20      
299      Künzig Gerald                   TV Rheinzabern                 1962    3:39:41     m40    66      28      
300      Poh Stefan                      Maikammer                      1956    3:39:46     m45    50      63      
301      Stillger Dieter                 Mainz-Kastel                   1953    3:39:50     m45    51      46      
302      Enderle Norbert                 LT Endingen                    1950    3:39:51     m50    43      10      
303      Richter Adelheid                LSG Karlsruhe                  1968    3:39:52    w30     2       37      
304      Weber Peter                     LSG Karlsruhe                  1959    3:39:52     m40    67      49      
305      Ernst Anton                     TSG Maxdorf                    1958    3:39:59     m40    68      11      
306      Walter Volker                   TRT Remchingen                 1979    3:39:59     mhk    18      54      
307      Risch Peter                     MTG Mannheim                   1972    3:40:08     m30    30      38      
308      Zahradsky Peter                 TV Hatzenbühl                  1958    3:40:22     m40    69      51      
309      Gähtgens Thomas                 Baden-Baden                    1968    3:40:33     m30    31      15      
310      Mohrich Gerd                    LG Wiesental                   1942    3:40:44     m60    6       32      
311      Gülle Annelore                  TV Stammheim                   1961    3:41:01    w40     3       17      
312      Weibel Gusty                    RB-VAP                         1940    3:41:10     m60    7       49      
313      Schulz Petra                    LT Südwest Karlsruhe           1958    3:41:21    w40     4       56      
314      Weibel Heidi                    TSV Kandel                     1961    3:41:22    w40     5       49      
315      Schuster Frank                  TSV Altenmarkt                 1967    3:41:22     m35    63      43      
316      Schmidt Axel                    Stuttgart                      1979    3:41:23     mhk    19      41      
317      Perseke Paul                    TV Bad Bergzabern              1949    3:41:23     m50    44      35      
318      Fiolka Harald                   Metzingen                      1956    3:41:26     m45    52      64      
319      Schweitzer Horst                TUS Eschringen                 1956    3:41:46     m45    53      44      
320      Ecker Frank                     CA Beles                       1970    3:41:56     m30    32      9       
321      Christ Manfred                  Birkenheide                    1957    3:42:08     m45    54      7       
322      Reuter Barbara                  LAG Saarbrücken                1963    3:42:10    w35     8       37      
323      Engelmann Peter                 Rodenbach                      1961    3:42:13     m40    70      11      
324      Saak Rolf                       TSG Eisenberg                  1950    3:42:24     m50    45      39      
325      Müller Robert                   Ingelheim am Rhein             1962    3:43:13     m40    71      33      
326      Bleistein Dr. Markus            Stuttgart                      1959    3:43:47     m40    72      4       
327      Fritzen Dr. Wolfgang            TS Durlach                     1958    3:43:59     m40    73      14      
328      Rokitta Timo                    Kette Rechts                   1966    3:44:01     m35    64      58      
329      Leopold Bernd                   Kette Rechts                   1971    3:44:24     m30    33      59      
330      Müller Gerd                     Frankenthal                    1942    3:44:39     m60    8       61      
331      Huggele Marco                   Esslingen                      1956    3:44:42     m45    55      22      
332      Holder Steffen                  SG Dettingen/ Erms             1969    3:45:02     m30    34      22      
333      Schmidt Ralf                    SG Dettingen/ Erms             1970    3:45:06     m30    35      42      
334      Oppold Udo                      TV Hochdorf                    1934    3:45:43     m65    4       34      
335      Erdmann Wolfgang                BSG Jungheinrich               1947    3:45:46     m55    11      11      
336      Munkes Jürgen                   LTF Tri Winterbach             1962    3:45:51     m40    74      33      
337      Riefer Anne                     LTF Tri Winterbach             1957    3:45:52    w45     5       38      
338      Hoffmann Günther                DUV                            1942    3:45:53     m60    9       53      
339      Kurtz Gernot                    IGL Reutlingen                 1945    3:46:02     m55    12      2       
340      Bury Joachim                    LT Endingen                    1966    3:46:09     m35    65      7       
341      Bury Wilhelm                    LT Endingen                    1961    3:46:10     m40    75      7       
342      Hauser Klaus                    SV Sasbach                     1960    3:46:22     m40    76      18      
343      Kaschper Ulrich                 Team Pere                      1955    3:46:49     m45    56      24      
344      Sugg Hartmut                    Heilbronn                      1947    3:46:53     m55    13      47      
345      Götz Martin                     Gerlingen                      1964    3:47:03     m35    66      60      
346      Harbauer Dieter                 1. WSC-Ludwigshafen            1960    3:47:37     m40    77      61      
347      Bober Bernhard                  LSG Iffezheim                  1961    3:47:42     m40    78      60      
348      Schneider Andreas               LSG Iffezheim                  1959    3:47:42     m40    79      60      
349      Roller Wolfgang                 LT Altburg                     1965    3:47:45     m35    67      39      
350      Kaufmann Karl-Heinz             Ötisheim                       1950    3:47:46     m50    46      24      
351      Leopold Rainer                  Kette Rechts                   1971    3:47:50     m30    36      58      
352      Schell Harald                   TV Enzberg                     1956    3:48:04     m45    57      40      
353      Lenz Michael                    Team Pere                      1956    3:48:10     m45    58      30      
354      Bastl Andreas                   Pfullendorf                    1978    3:48:14     mhk    20      2       
355      Ehret Werner                    TSV Annweiler                  1949    3:48:26     m50    47      10      
356      Rübener Andreas                 GSV Maichingen                 1958    3:48:31     m40    80      39      
357      Gaiser Michael                  Umweltladen Weinheim           1955    3:48:32     m45    59      66      
358      Kwiotek Achim                   DUV Stuttgart                  1949    3:48:51     m50    48      62      
359      Auerswald Thomas                Karlsruhe                      1963    3:49:03     m35    68      60      
360      Preisler Horst                  LAV Hamburg-Nord               1935    3:49:10     m65    5       36      
361      Hanz Thomas                     TUS Glan-Münchweiler           1953    3:49:11     m45    60      18      
362      Höft Bernhard                   TUS Glan-Münchweiler           1965    3:49:12     m35    69      21      
363      Ramthun Martina                 Lufthansa SV Hamburg           1964    3:49:13    w35     9       59      
364      Höchst Martin                   TV Maikammer                   1967    3:49:14     m35    70      21      
365      Gülle Jörg                      TV Stammheim                   1959    3:49:15     m40    81      17      
366      Schulze Frank                   SG 1. Mai                      1963    3:49:17     m35    71      43      
367      Kleinhans Dietmar               Plankstadt                     1956    3:49:20     m45    61      59      
368      Ehmann Gerhard                  Kirchheim / Teck               1967    3:49:23     m35    72      10      
369      Mabesoone Gert                  Belgisch road runners          1966    3:50:04     m35    73      30      
370      Edlefsen Elisabeth              TV Herxheim                    1958    3:50:36    w40     6       10      
371      Dieterle Karl-Heinz             TSV Nussdorf                   1958    3:50:49     m40    82      8       
372      Hummel Helmut                   Waldkirch                      1942    3:50:59     m60    10      22      
373      Nader Ulrich                    Vkdo 464                       1955    3:51:01     m45    62      33      
374      Riegler-Ott Hermann             Eppingen-Kleingarten           1950    3:51:01     m50    49      61      
375      Hanselmann Jochen               Ludwigsburg                    1966    3:51:04     m35    74      18      
376      Weinand Frank                   Karlsruhe                      1968    3:51:25     m30    37      50      
377      Stellbaum Detlef                SV Gochsheim                   1964    3:51:33     m35    75      46      
378      Philippe Edgar                  Merzig                         1951    3:51:43     m50    50      55      
379      Klein Reiner                    LCO Edenkoben                  1960    3:51:52     m40    83      63      
380      Tessarsch Bernhard              TSV Oberbrüden                 1958    3:51:52     m40    84      59      
381      Gerle Ulli                      LT NSU                         1949    3:51:54     m50    51      65      
382      Streicher Elke                  Gerlingen                      1967    3:52:10    w35     10      47      
383      Maier Horst                     TV Bad Bergzabern              1958    3:52:10     m40    85      30      
384      Becker Felix                    BSG Fiducia                    1954    3:52:13     m45    63      3       
385      Bien Notker                     Lörrach                        1966    3:52:20     m35    76      4       
386      Becker Jürgen                   LT Südwest Karlsruhe           1947    3:52:24     m55    14      3       
387      Knöhr Roland                    SG Stern                       1960    3:52:39     m40    86      25      
388      Rieger Michael                  Gaggenau                       1960    3:52:40     m40    87      38      
389      Fromm Claus                     TF Feuerbach                   1956    3:52:56     m45    64      14      
390      Borris Willi                    TSV Sexau                      1932    3:53:00     m70    1       60      
391      Flocken Thomas                  Landau-Godramstein             1975    3:53:01     mhk    21      13      
392      Plautz Ralf                     ASG Tria Hockenheim            1960    3:53:05     m40    88      35      
393      Wissler Wolfgang                Konstanz                       1960    3:53:07     m40    89      51      
394      Frohne Freimut                  TSV Berkersheim                1943    3:53:08     m55    15      55      
395      Lohse-Cazaux Christine          TV Hettenrodt                  1951    3:53:14    w50     3       30      
396      Fitting Martin                  BBC Sevenich                   1954    3:53:24     m45    65      13      
397      Kretschmann Clemens             BSG SV-Versicherungen          1954    3:53:46     m45    66      27      
398      Wölke Joachim                   SC Lerchenberg                 1970    3:53:55     m30    38      51      
399      Zintl Stefan                    Trippstadt                     1963    3:54:00     m35    77      52      
400      Braun Gerd                      LC DJK Erbach                  1953    3:54:15     m45    67      6       
401      Dominitz Yigal                  LSV Basel                      1957    3:54:26     m45    68      9       
402      Bröcker Roman                   FC Reimsbach                   1960    3:54:40     m40    90      6       
403      Ander Jürgen                    TSV Heinsheim                  1958    3:54:52     m40    91              
404      Brockmeier Sven                 Stuttgart                      1969    3:54:52     m30    39      6       
405      Speroni Bruno                   Belgisch road runners          1963    3:54:58     m35    78      45      
406      Krummer Frank                   LT Philippsburger Hof          1963    3:55:19     m35    79      28      
407      Vetter Friedbert                LT Philippsburger Hof          1953    3:55:21     m45    69      48      
408      Schmid Walter                   AST Süßen                      1953    3:55:27     m45    70      41      
409      Feller Stefan                   LTF Marpingen                  1968    3:55:43     m30    40      13      
410      Bergmann Klaus                  Weimar                         1948    3:56:05     m50    52      3       
411      Lang Horst                      SV Sasbach                     1955    3:56:10     m45    71      29      
412      Trunk Erwin                     Kraichtal                      1951    3:56:45     m50    53      48      
413      Correc Manuela                  TV Rodenbach                   1969    3:56:51    w30     3       7       
414      Zimmermann Juri                 Karlsruhe                      1967    3:56:56     m35    80      66      
415      Krämer Ingrid                   LC Völklingen                  1967    3:57:11    w35     11      62      
416      Paproth Michael                 TC Wernau                      1960    3:57:12     m40    92      34      
417      Vietense Jürgen                 TSV Meßstetten                 1945    3:57:16     m55    16      49      
418      Enenkel Kirsten                 Ludwigshafen                   1960    3:57:33    w40     7       11      
419      Ricke Hannelore                 LAG Saarbrücken                1947    3:58:01    w55     1       38      
420      Eschelbach Iris                 Mannheim                       1965    3:58:11    w35     12      12      
421      Leuther Johann                  LG Pronsfeld-Lünebach          1949    3:58:14     m50    54      53      
422      Meder Gottfried                 SG Stern Gaggenau              1952    3:58:47     m50    55      31      
423      Ehls Gabriele                   TSV Berkersheim                1970    3:58:48    w30     4       55      
424      Piel Petra                      TSV Berkersheim                1965    3:58:52    w35     13      35      
425      Gödel Monika                    Sport vor Ort                  1963    3:59:04    w35     14      15      
426      Otto Christof                   100 MC                         1964    3:59:05     m35    81      55      
427      Bacher Markus                   LT Philippsburger Hof          1974    3:59:05     mhk    22      1       
428      Schell Jürgen                   Reilinger Buwe                 1973    3:59:07     mhk    23      40      
429      Ehrenfried Wolfgang             SV Langensteinbach             1956    3:59:15     m45    72      10      
430      Büchner Michael                 TV Brühl                       1964    3:59:18     m35    82      6       
431      Turznik Gerd                    LG Leiningerland               1949    3:59:23     m50    56      48      
432      Braun Werner                    Eipeltingen                    1945    3:59:27     m55    17      58      
433      Werz Renate                     SV Freistett                   1947    3:59:35    w55     2       50      
434      Klose Dr. Manfred               DLR Stuttgart                  1941    3:59:37     m60    11      55      
435      Enenkel Frank                   Ludwigshafen                   1960    3:59:48     m40    93      10      
436      Gaeta Matteo                    Ski-V-Stgt-Vaihingen           1950    3:59:48     m50    57      54      
437      Heinickel Gudrun                VTV Mundenheim                 1950    3:59:57    w50     4       18      
438      Eisenacker Johann               SSV Huchenfeld                 1949    4:00:01     m50    58      10      
439      Maßner Ulrich                   Esslingen                      1947    4:00:15     m55    18      63      
440      Horländer Markus                Speyer                         1961    4:00:30     m40    94      22      
441      Eisenmann Dr.Axel               TV Hausen                      1953    4:01:05     m45    73      62      
442      Heißler Dieter                  LT Philippsburger Hof          1954    4:02:04     m45    74      19      
443      Bade Sarah                      TV Hatzenbühl                  1981    4:03:00    wjr     1       53      
444      Jourdan Achim                   TV Kieselbronn                 1960    4:03:10     m40    95      23      
445      Steffen Rüdiger                 TS Kiedrich                    1944    4:03:26     m55    19      46      
446      Dias Rui                        Reilinger Buwe                 1973    4:03:34     mhk    24      8       
447      Mootz Werner                    LTF Köhlertal                  1942    4:03:38     m60    12      64      
448      Schlang Thomas                  LT Ritterstraße                1963    4:03:49     m35    83      56      
449      Metz Hannelore                  TV Haueneberstein              1949    4:04:01    w50     5       32      
450      Urban Eddi                      SV Freistett                   1962    4:04:07     m40    96      48      
451      Ulmschneider Klaus-Peter        Esslingen                      1962    4:04:19     m40    97      53      
452      Specht Auryn                    SG Stern Sindelfingen          1973    4:04:25    whk     1       45      
453      Bracht Gerhard                  EK Schwaikheim                 1950    4:04:27     m50    59      5       
454      Lang Gerhard                    Mainzer Lauftreff              1949    4:04:54     m50    60      29      
455      Höcker Hans-Jürgen              TG Westhofen                   1959    4:05:08     m40    98      21      
456      Hilgert Manfred                 Zweibruecken                   1955    4:05:09     m45    75      58      
457      Biehl Lothar                    TSG Maxdorf                    1967    4:05:10     m35    84      4       
458      Weidemann Friedhelm             Marathon Verein Stüde          1959    4:05:16     m40    99      50      
459      Dunkel Michael                  LT Ritterstraße                1955    4:05:24     m45    76      9       
460      Förster Uwe                     Neuss                          1964    4:05:31     m35    85      13      
461      Helmes Walter                   Obertshausen                   1943    4:05:44     m55    20      64      
462      Schröder Bärbel                 ASG Soonwald                   1958    4:06:00    w40     8       43      
463      Becker Dieter                   LSG Karlruhe                   1936    4:06:14     m65    6       65      
464      Jesionek Walter                 Heidelberg                     1936    4:06:17     m65    7       23      
465      Funke Horst                     RSC Hettenleidelheim           1959    4:06:45     m40    100     61      
466      Bender Harry                    TSV Ellhofen                   1954    4:07:22     m45    77      59      
467      Frank Erhard                    SV BVK                         1941    4:07:40     m60    13      14      
468      Nenno Michael                   Laufende Väter Tübingen        1952    4:07:47     m50    61      33      
469      Dannenmaier Heidi               LT Südwest Karlsruhe           1962    4:07:55    w40     9       8       
470      Sauter Michael                  TSV Hirschau                   1962    4:07:56     m40    101     40      
471      Gruber Hans                     Breitensport Sinzheim          1961    4:07:59     m40    102     17      
472      Rogge Carsten                   VfL Rathenow                   1978    4:08:15     mhk    25      56      
473      Herrmann Regina                 Lauf Team Herxheim             1960    4:08:43    w40     10      20      
474      Berger-Schmitt Regina           LT Südwest Karlsruhe           1956    4:09:33    w45     6       64      
475      Pschonny Sabine                 TSV Bobingen                   1964    4:10:15    w35     15      36      
476      Kolkenbrock Rainer              Blaues Haus Otterberg          1958    4:10:25     m40    103     62      
477      Hetzel Doris                    LSG Karlsruhe / LT Südwest     1956    4:10:50    w45     7       20      
478      Kappes Gerhard                  LSG Karlsruhe                  1949    4:10:52     m50    62      24      
479      Stemmler Kurt                   ?                              1958    4:11:07     m40    104     46      
480      Schwab Manfred                  TV Heilsbronn                  1959    4:11:09     m40    105     43      
481      Morbitzer Ralph                 LT Philippsburger Hof          1958    4:11:12     m40    106     32      
482      Walter Dr. Rudolf               TC Seeheim                     1949    4:11:41     m50    63      49      
483      Rohlfing Udo                    TC Alsbach                     1951    4:12:21     m50    64      38      
484      Nesnov Roman                    Patagon Marathon Team          1974    4:12:35     mhk    26      34      
485      Hilke Christoph                 Patagon Marathon Team          1977    4:12:38     mhk    27      20      
486      Spangenberg Stefan              Mainzel Runners                1958    4:12:43     m40    107     45      
487      Deutschbauer Nicolaus           Post SG Heidelberg             1958    4:13:08     m40    108     8       
488      Küst Margarita                  Breitensport Sinzheim          1953    4:13:33    w45     8       28      
489      Siebert Michael                 TV Oberstein                   1945    4:13:34     m55    21      54      
490      Held Ulla                       LLG Drei Buchen                1962    4:13:34    w40     11      19      
491      Schmidt Andreas                 Stuttgart                      1974    4:14:12     mhk    28      41      
492      Stuppy Franz-Josef              SV Miesau                      1952    4:14:50     m50    65      56      
493      Schwendemann Heinz              Rheinhausen                    1958    4:14:52     m40    109     44      
494      Koschatzky Dr. Knut             SSC Karlsruhe                  1953    4:14:54     m45    78      27      
495      Fausch Jörg                     LSV Frauenfeld                 1963    4:15:55     m35    86      12      
496      Kingma Ralf                     Friesenheim                    1956    4:16:04     m45    79      24      
497      Heinz Ulrich                    TV Hatzenbühl                  1973    4:16:09     mhk    29      19      
498      Faust Peter                     TV Hatzenbühl                  1957    4:16:11     m45    80      12      
499      Rybkin Wilen                    IGL Reutlingen                 1934    4:16:34     m65    8       39      
500      Sitzenstuhl Manfred             LG Wiesental                   1953    4:16:57     m45    81      65      
501      Seifert Ralf                    PSV Pforzheim                  1965    4:17:39     m35    87      44      
502      Weibel Uwe                      Kandel                         1959    4:17:47     m40    110     49      
503      Ness Andreas                    Heidelberg                     1962    4:17:49     m40    111     34      
504      Abramink Jürgen                 Passtschon 98                  1956    4:18:11     m45    82              
505      Langner Frank                   Verein der Musikfreunde        1961    4:18:11     m40    112     29      
506      Winterwerber Klaus              Spiridon FFM                   1938    4:19:02     m60    14      57      
507      Kleis Oliver                    LG Geroldseck Lahr             1968    4:19:29     m30    41      25      
508      Dörr Jürgen                     LT "Auf der Flucht"            1971    4:19:30     m30    42      9       
509      Topolski Marianne               IGL Reutlingen                 1953    4:19:33    w45     9       62      
510      Schillinger Alois               Grenzach-Wyhlen                1934    4:19:55     m65    9       41      
511      Beitz Stefan                    ASG Soonwald                   1959    4:20:11     m40    113     3       
512      Gosse Andreas                   TV Echterdingen                1967    4:20:43     m35    88      54      
513      Beckmann Michael                Dynamo Bitterfeld              1969    4:21:12     m30    43      3       
514      Sinnwell Günter                 TV Bad Bergzabern              1954    4:21:30     m45    83      44      
515      Potschka-Herrmann Marion        TV Bad Bergzabern              1952    4:21:30    w50     6       36      
516      Jenke Mario                     TV Bad Bergzabern              1966    4:22:49     m35    89      23      
517      Theilmann Bernd                 LG Kappellen-Drusweiler        1962    4:22:50     m40    114     61      
518      Naab Günter                     LG Kapellen-Drusweiler         1960    4:22:51     m40    115     65      
519      Sacher Wolfgang                 Offenbacher LC                 1950    4:23:20     m50    66      65      
520      Vorpahl Gisela                  TV Rheinzabern                 1956    4:23:36    w45     10      49      
521      Wingerter Friedrich             TV Rheinzabern                 1952    4:23:36     m50    67      57      
522      Alber Erwin                     LG Schönbuch                   1951    4:24:00     m50    68              
523      Fontaine Annemarie              LSG Saarlouis                  1956    4:24:46    w45     11      13      
524      Rech Giorgio                    KUS HCH.-Beuren                1937    4:25:34     m65    10      36      
525      Bernarding Christoph            TC Brotdorf                    1978    4:26:05     mhk    30      4       
526      Brunner Karl-Heinz              Munderkingen                   1958    4:26:08     m40    116     6       
527      Kos Benno                       MTV Stuttgart                  1948    4:26:44     m50    69      26      
528      Görig Regina                    TV Tiefenbronn                 1963    4:27:33    w35     16      16      
529      Schmitt Heinrich                Reilinger Buwe                 1948    4:27:38     m50    70      42      
530      Luka Hubert                     LC DJK Homburg Erbach          1959    4:27:56     m40    117     60      
531      Humbert Marco                   ?                              1977    4:28:09     mhk    31      22      
532      Ulmschneider Georg              Gerlingen                      1967    4:28:42     m35    90      54      
533      Zimander Ursula                 TV Dolgesheim                  1958    4:28:55    w40     12      51      
534      Schwindling Kurt                LT Ritterstraße                1955    4:28:59     m45    84      56      
535      Hinze Sybille                   SSC Karlsruhe                  1966    4:29:03    w35     17      21      
536      Ande Marcus                     Lahr                           1967    4:29:08     m35    91              
537      Toomer Arthur                   Hague Road Runners             1932    4:30:24     m70    2       48      
538      Sperrle Markus                  Karlsbad                       1958    4:30:39     m40    118     62      
539      Held Oskar                      LLG Drei Buchen                1947    4:32:04     m55    22      19      
540      Seggelke Klaus                  SV Aldingen                    1936    4:32:13     m65    11      44      
541      Schrade Gernot                  LG Ortenau Nord                1967    4:32:35     m35    92      67      
542      Böhm Rainer                     Karlsruhe                      1966    4:33:08     m35    93      5       
543      Trompeter Dr. Gerhard           ASV Landau                     1931    4:34:00     m70    3       48      
544      Hartleb Gunter                  Köln                           1965    4:34:51     m35    94      53      
545      Fischer Christine               LT Südwest Karlsruhe           1970    4:37:59    w30     5       13      
546      Biewer Klaus                    LC DJK Erbach                  1954    4:38:08     m45    85      4       
547      Pfotzer Robert                  LGH                            1941    4:38:11     m60    15      59      
548      Hahn Günter                     LT Nürtingen-Roßdorf           1956    4:38:13     m45    86      17      
549      Hagedorn Jörg                   Weinstadt                      1963    4:39:21     m35    95      54      
550      Dill Kerstin                    LT Ettlingen                   1962    4:40:42    w40     13      64      
551      Zapke Frank Andreas             Patagon Marathon Team          1967    4:42:18     m35    96      51      
552      Freudenmacher Werner            TSV Freckenfeld                1953    4:42:44     m45    87      14      
553      Sütterlin Hans                  LT Sulz am Eck                 1952    4:44:17     m50    71      47      
554      Dispot Jean Paul                Saarbrücken                    1948    4:45:34     m50    72      64      
555      Drevet Henri                    SEG La Wantzenau               1949    4:45:35     m50    73      66      
556      Roumat Jean-Claude              Bonn                           1953    4:45:35     m45    88      66      
557      Moehle Marion                   LT Darmstadt                   1965    4:47:29    w35     18      32      
558      Etzrodt Frank-Ulrich            Rennsteiglauf-Verein           1952    4:56:21     m50    74      12      
559      Meyer Thomas                    1. Durlacher Schwimmverein     1967    4:56:55     m35    97      32      
560      Zimmermann Peter                Otterstadt                     1960    4:57:39     m40    119     51      
561      Kolbe Angelika                  Wald-Michelbach                1950    4:58:56    w50     7       26      
562      Becker Werner                   TV Sinsheim                    1947    5:08:51     m55    23      62